| cryss_6160 a întrebat:

Buna De la un timp calculatorul mi se restarteaza de unul singur fara nici un motiv...nu mai pot sta pe el nici o ora ca mi se restarteaza Oare de la ce este aceasta problema? funda pentru cel care ma oate ajuta sa rezolv problema

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna Cristina
Citesc si ma minunez.
1. Scoti din priza, desfaci carcasa, cureti de praf cu o pensula fina si/sau cu aspiratorul pe suflat, nu pe aspirat.
2 Inainte de a remonta carcasa il bagi in priza si'l repornesti, pentru a verifica daca se invart ventilatoarele. Ungi cele care nu merg sau le inlocuiesti, dupa caz.
Daca problema persista, este ori din cauza supra-solictiarii (jocuri cu grafica complexa, peste sau la limita puterii calculatorului), incearca sa le joci fara alte aplicatii in paralel sau sa joci altceva, ori din cauza unor componente cu probleme, caz in care trebuie dus la service.
Succes
P. S. Curata de praf din 6 in 6 luni, chiar daca nu iti face probelme

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Deci sa o luam cu incepututl! in ce aplicatie te afli in momentul cand se restarteaza pc-ul? Ce alte aplicatii mai ai deschise in momentul restartului? ce configuratie ai la pc? In ora aia care trece ce aplicatii deschizi? cam de cand face asa? Mai ti minte ce aplicatii/programe ai descarcat in pc la ora aceea?(adica de cand ai inceput sa ai probleme)

neluL
| neluL a răspuns:

Motive:
-placa de baza este prea mica pentru compatibilitatea lui.
-ai luat un virus (deci probabil ii e greu sa citeasca jocuri sau filme... poate nu e atata de compatibil, poate e ceva instalat aiurea in el sau poate ai luat un virus)
-se incalzeste procesoru sau placa video isi da restart incerca sa il cureti de praf, daca depaseste o tempearatura se restarteaza (pune un cooler in plus ori pe langa procesor ori pe sursa. Sa mai intamplat sa se incalzeasca foarte tare sursa.Incearca si tu, sa-ti cumperi un cooler, sau un ventilator nou, sau cel mai bine pe amandoua, mai mult de 60-70 lei nu dai pe amadnoua. daca vrei sa-ti iei unele bune)
In final daca il stergi de praf si ii pui minim un ventilator scapi de problema! sper ca m-ai inteles!

| rRAzvANn a răspuns:

Poate ai prea multe pe windows iti recomand sa chemi pe cineva sa iti bage windowsul din nou sau bagatil tu singura daca sti

| unknown3243 a răspuns:

Ori ai un virus ori ai praf in unitate.

| angelo200 a răspuns:

Reinstaleaza sistemul de operare siguri nu o sasi mai dea restert

| Zoet a răspuns:

Buna!
Pai schimba`ti hardisckul ( dau cum se mai numeste) sau placa de baza.
Sau poate ceva mai usor... Instaleaza`ti alt Windows.

Succes!
Pawave

| Fundiツ a răspuns:

Da stiu ce este si eu am avut asa mi se restarta singur dintr-o data eu as zice sa reinstalezi windowsu ca ai niste virusi si plz funda ceau si succes

| YourGirl93 a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba de praf cum a zis si revolutional3x ca acceasi problema am avut-o si eu ...sau s-ar putea sa ti se fi ars niste rami...

| kassy25 a răspuns:

Si eu am patit acelasi lucru. L-am dus la reparat de mai multe ori, dar la fiecare restart placa de baza se zgarie. Nu sunt multe sanse de a-ti recupera calculatorul "sanatos". Eu cel putin am fost nevoita sa-mi cumpar altul. La mine problema a fost ca s-a stricat brusc, fara motive certe, si l-am dus la reparat. Mi-a inlocuit o placuta(nu stiu ce anume pentru ca nu ma pricep la info) si cred ca nu era compatibila cu calculatorul. Numai elementele originale sunt compatibile 100% si de atunci a inceput sa-si de-a restart din ora in ora... De fapt erau momente in care isi dadea restarturile unul dupa altul, niciun minut pauza intre ele. Imi aparea o eroare pe albastru si zicea sa-mi duc calculatorul la reparat. In general trebuie reinstalat Windowsul si reformatat calculatorul. Dar depinde de la problema la problema.