Întrebare recomandată | JomelaMaya a întrebat:

Bună, deci aș vrea să-mi fac un blog din care să scot și profit, chestia e că știu că nu voi scoate din prima nu știu ce bani, dar vreau să-i scot pentru a putea merge la facultate. Întrebarea mea este : Cartea "Blogging de Gherilă" chiar te ajută să îți începi un fel de afacere din bloguri? vă rog să mă ajutați și să-mi spuneți dacă sunt printre voi care au auzit de ea și știu că e chiar bună big grin.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu am citit-o, si nici n-am auzit despre asta, dar iti pot spune cam ce trebuie sa faci din experienta, din multe articole citite, si ca si youtuber care castiga bani din asta.
Stiu ca nu prea are treaba youtube-ul cu bloggingul, dar principiile pe care trebuie sa le urmezi sunt cam aceleasi.
Ai nevoie in primul rand de un continut de calitate.
Daca postezi continut de 2 bani, iti dai si tu seama ca n-o sa ai cine stie ce succes.
Partea nasoala este ca o sa ai parte de multa concurenta, trebuie sa ai un continut bun, de calitate, tinand cont ca sunt deja sute sau mii de alte bloguri de succes.
Plus ca nu stiu cat succes o sa ai in Romania, nu prea am vazut mult blogg-uri de succes aici.
Al doilea criteriu este cantitatea.
Doar pentru ca ai continut de calitate nu inseamna ca-ti permiti sa postezi odata la cine stie cand.
Trebuie sa postezi destul de des, cel putin pana strangi oameni, si dupa ce ii ai, poti incepe sa postezi mai rar, dar si asa, nu foarte, trebuei sa ii obisnuiesti cu un program, daca nu o postare pe zi, macar ceva gen "o postare pe saptamana".
Iar al treilea criteriu, care are legatura cu al doilea: daca vrei ca ceva sa aiba mult mult mult succes, trebuie sa investesti foarte foarte foarte mult timp in acel ceva.
Eu de exemplu stateam si toata ziua sa ma ocup de canalul de youtube, si puneam si 5 video-uri pe zi, deci canalulu imi cam manca toata ziua.
Cam asta trebuie sa faci si tu, trebuie sa investesti foarte foarte mult timp, pentru ca daca spui ca strangi bani pentru facultate, nu cred ca ai bani de reclame si lucruri de genul, si cel putin daca ai, iti trebuie ceva continut, nimeni nu-ti face reclama la un vlog gol.
Deci daca vrei sa te apuci de asa ceva, fi pregatita sa faci continut de calitate, sa il postezi in cantitati cat de cat mari, si sa investesti cat de mult timp poti in asa ceva.
Asa poate o sa ai succes mai repede.
Eu am ajuns sa castig cat de cat ok intr-un an, deci nu-i asa usor.

| JomelaMaya explică (pentru MenInShadow):

Și la youtube m-am gândit, știu să lucrez în diferite programe de editat pentru youtube și am ceva idei, mi-ai putea da un link cu contul tău de youtube? happy

| MenInShadow a răspuns (pentru JomelaMaya):

Scuze, dar nu dau link-ul de la youtube, cel putin nu aici, nu de alta, dar ar fi penibil ca tocmai eu, cel care comenteaza la toti cei care isi pun site-urile, paginile de facebook si de youtube aici, ca sa-si faca reclama, sa-mi postez canalul de youtube.
Pe scurt, ma ocup de muzica, nu e cine stie ce, mai exact iau melodii de pe net, le editez putin, foarte nu mult, pun o imagine pe fundal, si cam atat.
Ca tine, incerc sa fac ceva ca sa strang bani, adevarata mea pasiune este editarea video si editarea foto, lucrez in photoshop relativ bine, si in programe ca Sony Vegas si After Effects, problema e pc-ul meu este destul de slab, si este greu sa lucrez cu ele.
Ca sa-ti faci idee despre ce pot face in photoshop, uite o poza: https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/......5091_o.jpg
Inca invat, si probabil pe langa canalul de muzica o sa-mi fac unul de tutoriale, sau ceva, vreau sa lucrez in fotografie, si poate pe atunci pot lasa canalul asta, pentru ca o sa pot traii din ceea ce-mi place, si sa creez propriul meu continut, nu sa fiu nevoit practic sa fur creatiile altora, sa le schimb putin, si sa le postez undeva pentru a primii bani.
P.s- Poza am facut-o azi, in photoshop, in cateva ore, deci e "proaspata".

| JomelaMaya explică (pentru MenInShadow):

Deci poza e chiar uimitoare, poate îmi lași contul într-un mesaj, chiar sunt curioasă să-l văd, apropo ce versiune de photohop folosești? și mulțumesc mult de sfaturi happy

| MenInShadow a răspuns (pentru JomelaMaya):

Folosesc Photoshop Cs6.

| JomelaMaya explică (pentru MenInShadow):

Mulțumesc încă o dată și o zi frumoasă, dacă poți răspunde-mi la mesaj big grin poate o să-mi dai totuși canalul de youtube pe privat. Dacă nu e ok, te înțeleg și mulțumesc din nou!

| MenInShadow a răspuns (pentru JomelaMaya):

Cu placere, si merci la fel.
Ti-am dat acolo canalul, plus niste explicatii ca sa nu ma critici prea mult.

| JomelaMaya explică (pentru MenInShadow):

Ămmm, nu știu de ce nu îmi apare mesajul și nu mă lasă nici să-ți trimit mesaj... deci oare ai putea să-l trimiți din nou, sper să meargă așa big grin...

| MenInShadow a răspuns (pentru JomelaMaya):

L-am retrimis, dar o sa dureze putin pana-l primesti, asa e pe TPU.

| JomelaMaya explică (pentru MenInShadow):

Deci primesc mail cum că mi-ai trimis mesaj, dar pur și simplu nu pot să-l văd, o să încerc să-ți dau adresa de mail prin mesaj dacă pot, ai putea te rog să-mi trimiți un mail cu ce ai scris in mesaj?

| MenInShadow a răspuns (pentru JomelaMaya):

Mai dureaza pana apare mesajul pe TPU, nu stiu sigur cat

36 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Treaba asta se invata online, nu din carti. Ca si investitie initiala ai nevoie de un host si domeniu pentru a parea un blog mai serios si ok, apoi sa te ti de el zilnic prin continut postat de tine sau alte persoane. Chiar si articolele preluate din alte surse sunt ok uneori, dar sunt necesare si articole proprii. Depinde de multi factori cat dureaza pana la primul castig serios si cat de mare va fi acesta.

| JomelaMaya explică (pentru mont):

Ok, mulțumesc, pentru început o să-mi fac un blog simplu, pe care să învăț să sciur, numai după o să-mi fac unul pe care chiar să-l "promovez" și să câștig bani.

| mont a răspuns (pentru JomelaMaya):

Ok, e buna ideea. Vezi ca se mai gasesc uneori si job-uri in care ai ca sarcina sa mentii la zi un blog. Succes

| JomelaMaya explică (pentru mont):

Mulțumesc, apropo, știi cumva ceva bloguri așa pe care aș putea citi ceva articole, să văd cam cum se face?

| mont a răspuns (pentru JomelaMaya):

Da, inproba.ro questioare.ro infovacante.com astea imi vin in minte acum. Trebuie insa sa te gandesti si la o categorie sau mai multe din care sa faca parte blogul/sa te pricepi si despre care sa scrii.

| JomelaMaya explică (pentru mont):

Mulțumesc încă odată!

| lucian_2018 a răspuns:

Cartea e buna, dar tu trebuie sa realizezi ca vei face profit poate peste abia 2 ani...crezi ca ai timp sa postezi zilnic lucruri noi si atragatoare prin care vei face persoanele sa intre si sa citeasca postarile? crezi ca ai timp de el? atunci eu iti urez succes

| MozZatY a răspuns:

Nu am auzit despre acea carte. Insa, oricate carti ai citi. daca nu ai un blog cu articole sa merite citite, degeaba. Cel mai bine e sa cauti inspiratie sa scrii lucruri interesante si sa faci reclama acestuia. La inceput iti va fi mai greu, dar cu timpul vei face vizitatori, apoi vei putea vinde spatii de reclame si de aici incepe minunea. Dar repet, mult de munca, bafta.

| JomelaMaya explică (pentru MozZatY):

Multumesc mult de sfaturi happy si da, muncă să fie! >big grin

| DragosMentol a răspuns:

Buna,eu sunt blogger si lucrez online de peste 3 ani. Treaca cu profitul dupa 2 ani este o gluma proasta de care nu ar trebui sa asculti.Sunt persoane care castiga 600$ din prima luna, dar trebuie sa intelegi ca trebuie sa oferi calitate si sa stii ceea ce faci. Ca blogger nu incepi sa scrii doar pentru bani, ci placere, iar apoi vin si banii. Un loc bun unde poti invata despre blogging si promovare este acest blog: matthewwoodward.co.uk Baiatul asta, Matthew castiga in jur de 15.000$/luna performanta la care a ajuns dupa 1 an, iar in prima luna a castigat 600$. Sper ca te-am ajutat

| JomelaMaya explică (pentru DragosMentol):

Mulțumesc mult, ai putea să-mi spui tu care lucrezi de 3 ani în blogging ți-a fost greu la început? Adică cam în cât timp ai aus să ai cam 100 unici pe zi?

| MenInShadow a răspuns (pentru DragosMentol):

Si dupa atata timp castigi cum trebuie? Te poti intretine cu asa ceva? Si presupun ca o dovada a muncii tale ar fi buna, ca sa vedem daca ne putem baza pe raspunsul tau (si eu sunt interesat intr-o oarecare masura de asta).

| JomelaMaya explică (pentru MenInShadow):

Da și eu aș vrea să știu big grin

| MenInShadow a răspuns (pentru JomelaMaya):

Ti-am trimis un ditamai mesajul, il poti citii ca si poveste de noapte buna, adormi citind, dar o sa dureze ceva sa-l primesti.

| DragosMentol a răspuns (pentru MenInShadow):

Nu conteaza dovada mea. eu nu obtin nimic daca iti ofer tie dovezi, am lasat un blog acolo in care daca citesti o sa vezi destule dovezi, pentru ca baiatul ala si-a pus toate statisticile cu trafic si profitul pe fiecare luna din ultimii 2 ani.

| JomelaMaya explică (pentru MenInShadow):

Mulțumesc mult mult de tot, abia aștept și mulțumsc încă odată că ți-ai pierdut timpul vorbind cu mine. Noapte bună să ai!

| MenInShadow a răspuns (pentru DragosMentol):

Alti oameni care fac bani prin diferite metode pe internet iti pot da si eu, "fara numar", gasesti peste tot, si prince cei mai mari este PewDiePie de pe youtube, acum suntem egali, tu ai dat unul, eu unul.
Eu am dat o dovada a lucrurlui meu, si anume poza aia, si canalul pe mesaj privat, plus cam cat castig.
E usor sa inventezi povesti cum ca faci bani, si sa te dai mare geniu, fara sa faci nimic.
Daca tot spui ca sti, si ca esti bun, da-i fetei o dovada, ca sa vada si ea daca are vreun motiv sa te asculte, sau nu.
Statistici si exemple de oameni care fac mii de euro pe net pot da si eu pana maine, asta nu inseaman ca ii dau un raspuns bun, din propria experienta, si ca ii dau un raspuns bazat pe ce am vazut eu la altii.

| MenInShadow a răspuns (pentru JomelaMaya):

Cu placere, si cum am zis, nu-mi mai multumii si nici nu-ti mai cere scuze ca "mi-am pierdut timpul cu tine", pentru ca-mi face placere sa ajut pe cineva interesat de asa ceva, cu tot ce am acumulat eu pana acum, in anii astia de cand lucrez pe internet.

| MenInShadow a răspuns (pentru JomelaMaya):

Apropo, ti-am mai dat un mesaj, ca si raspuns la ultimul tau mesaj, care contine si cateva detalii despre HTML si CSS, ca sa vezi cam ce te asteapta.
Daca mai ai intrebari, te poti simtii libera sa le pui, iti raspund cu placere.

| JomelaMaya explică (pentru MenInShadow):

Ok și mulțumesc încă odată!

| florin96ak47 a răspuns:

Cu blogul nu o sa faci bani nici in 50 de ani (mai ales daca vrei sa scrii in romana, chiar daca ai scrie in engleza, ai 99% sanse sa esuezi complet).
Incearca pe YouTube, faci aceleasi lucruri, doar ca te filmezi in loc sa scrii: ai nevoie de o camera decenta (pe care o vei schimba cand va fi nevoie), si sa stii sa editezi videoclipurile (inveti in maxim 10 minute de pe intenet bazele, adica de ce ai tu nevoie). Uita-te la altii de pe YouTube cu succes, uita-te ce fac si daca poti, vino cu ceva nou! Cand pui videoclipuri, distribuie-le pe FB, spune-le prietenilor tai sa le distribuie (daca faci ceva de calitate, daca nu, trebuie sa intelegi ca nu o vor face) si asa iti vei strange abonati (la canalul tau de YT) si vizualizari. Banii ii faci de fapt din vizualizari, nu abonati, abonatii sunt doar o sursa de incredere ca videoclipul tau nu va ajunge sa aiba 0 vizualizari.
Multa bafta! happy

| Seomox a răspuns:

Buna, daca iti place sa scrii si nu vrei sa astepti cateva luni bune pana sa iti scoti primul profit din blog poate poti vorbi cu cei de la http://www.greatsem.com/ pentru ca sunt proiecte care se desfasoara pe o perioada fixa de timp, iar asta cred ca este o modalitate foarte buna de a incepe mai ales daca nu ai experienta dar vrei sa inveti.

| strambulici a răspuns:

Daca vrei te pot ajuta eu cu blogul, ti-l promovez, te ajut cu pluginurile SEO.
Tu o sa pui doar continutul.
Iti voi explica mai multe si de profit.

| JomelaMaya explică (pentru strambulici):

Ok, în momentul de față aș vrea doar să văd un blog, care are conținut cât de cât ca lumea și să învăț cum să scriu, vreau să citesc cât mai multe articole să văd cam cum ar trebui să arate, după să fac un blog și să încep să postez și profitul dacă se poate să vină pe parcurs...

| cornel96 a răspuns:

Buna, pentru a scoate ceva banuti cu un blog free ar fi metodele PPD, PPI
cei vechi in domeniu scot sume si de pana la 1000$/lunar

| JomelaMaya explică (pentru cornel96):

și în ce constă aceste metode?