| Anonimul122 a întrebat:

deci am o placuta de ram ddr-2 de un gb,
iar astazi am cumparat alata tot de un gb, problema ca nu sunt la fell, nici modelul nici frecventele, oare merg fara probleme, prima data cand am bagat-o, a facut ceva figuri se incarcarca greu, cu 7-8 sec, fata de cand era doar o placa de ram. dar nu ma refer la timpul de bootare al os ci al biosului. oare sa scot placa sa las numai una. sau sa le las pe amandou. le-am facut mai multe teste, le-am mutat pe alt slot, de dim. si am restartat pc, cu fiecare restar, scadea cu cate o secunda, timpul, adica din 7-8 sec in 6-7 sec, este ceva rau sau ceva bine, ca sa stiu sa ma lamuresc, n-am mai pus niciodata asa ceva, pe o placa de baza, am lucrat numai cu dual chanel sau triple chanel, sfat ceva, funda

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Pentru functionare optima placutele ram trebuie sa aiba aceiasi frecventa.Dar dupa logica ta cu scaderea timpului de bootare dupa fiecare restart ar insemna ca dupa un numar mare de restarturi pc-ul ar putea porni inainte de actionarea butonului de power!

| Anonimul122 explică (pentru nutepriveste21):

Da asa-i, in dimineata asta instalez xp sa vad cum merge windows xp sp2, sa vad poate merge mai bine, oricum numai cu un gb in windows 7, mergea repede, pana la urma m-am uitat pe placute si au aceias frecventa de 667. numai numele este diferit

| Punkt_Soryn_1989 a răspuns:

Presupun ca ai wind7, fai un full update dupa ce ii bagi a 2 placuta ram, daca nu e una ddr si cealalta sdr, nu are nici o problema in legatura cu frecventa, poti sa ai una pe 650-700 si una pe 1024 tot trebuie sa mearga mai bine bafta

| Anonimul122 explică (pentru Punkt_Soryn_1989):

Da am windows 7, dar bag windows xp sa vad, daca mai face figuri, findca cand aveam numai o placa mergea, bine, acum ca i-am mai pus asta, i bag din nou widowsul i bag xp, sa va cum face