| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am un virus big grin Unul rau, care imi restarteaza calculatorul si face destule probleme... Aveam Avira, acum am Nod 32, am incercat sa reinstalez Avira, dar nu-mi mai da voie straight face Vreau sa scap rapid de el, poate printr o scanare online...Multumesc si e urgent!sad

Răspuns Câştigător
| andreea_5585 a răspuns:

Printro scnare online nu poti incearca AVG FREE 9. 0 la mine a mers

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt bune sfaturile anterioare, vreau doar sa mai adaug ca dezinstalarea unuia dintre antivirusuri sa o faci din uninstall, daca o faci din remove pot ramane urme si n-ai facut nimic.
Succes!

| judgement a răspuns:

1. cea mai mare prostie este sa iti instalezi un antivirus cand virusul a facut cuibulet in calculator (exista ristcul sa il bulesti sa nu mai poti salva informatiile)
2. copiaza pe un cd sau orice alt suport extern informatiile vitale (documente, imagini, muzica) - nu salva nici un executabil; formatezi calculatorul (toate partitiile) instalezi o versiune curata de windows bagi un antivirus (nod32 - til recomand) si apoi nu o sa mai ai probleme happy

| florinmarius a răspuns:

Nu mai instala nimic degeaba formateaza hdd-ul si instaleaza windowsul din nou si nu mai instala 2 antivirusuri sa functioneze simultan de pc daca doresti sa-l schimbi dezinstaleaza-l pe cel precedent stima

| Ea12345 a răspuns:

AM instalat AVG, dupa ce am dezinstalat NOD 32.AM dat o scanare, au fost cateva zeci de virusi whistling dar am scapt.Multumesc!happy

| Derye a răspuns:

Virusul tau e mic, pe langa altii care iti infecteaza tot, sa-ti arunci pcu' la gunoi, poate sa-ti distruga informatiile de pe hard-disk, formateaza hard-disk-ul, suprascrie Flash-BIOS-ul si multe altele.

Nu mai instala mai mult de 1 antivirus. E posibil sa se bata cap in cap, si sa ajungi fara protectie.
O reinstalare de windows, si scapi de el 100%.

| theboss a răspuns:

Incearca cu Avira rescue cd, aici...http://www.techmixer.com/......-malware/. Ai si descrierea procesului de devirusare.Succes.