| jacexoxo a întrebat:

Buna, deci vreau sa-mi montez un pc mai ieftin dar plăcile video nu mai sunt in stoc nici pe eMAG, cel, evomag, caut un gt 1030 msi/Asus/gigabyte si nu mai gasesc pe nicăieri ce credeți ca ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cauta pe forumuri sau pe eBay. Preturile celor noi sunt absolut ridicole.

| Wr3nch a răspuns:

1030 nu merita, ti matura integrate de pe un Ryzen decent

| jacexoxo explică (pentru Wr3nch):

Cam cat costa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru jacexoxo):

Zi intii in ce buget vrei sa intri cu toata unitatea ca sa iti putem recomanda ceva...

| jacexoxo explică (pentru GabiDumitrescu):

2100 lei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru jacexoxo):

La halul in care s-au dus preturile in sus mai recent, e cam jale bugetul asta, dar ti-as recomanda sa te uiti foarte bine la oferta SH din zona asta. In orasele mari vei gasi sisteme intretinute foarte bine, la preturi ok, la vinzare de pe la salile de jocuri. In ce oras esti?
Daca e musai sa fie ceva nou, pleci de la kitul asta - https://www.pcgarage.ro/......arter-kit/ si e EXTREM DE GREU sa bagi componente decente ca sa te incadrezi in 2100 (voi presupune ca fara monitor si orice periferice, doar unitatea).

| Frank51 a răspuns:

Nu găsești la preț normal nimic, deja există samsari de plăci video, le luaseră când erau 1000 lei si le comercializează la +2000, cred că cea mai buna alternativă la un PC in zilele astea este un laptop.