| asasinkreedz a întrebat:

Buna dimineata!
In primul rand, as incepe cu faptul ca aseara pe la ora 23:00 a fost o pana de curent.Calculatorul meu mergea, prin urmare in urma penei de curent sa stins.Eu tin calculatorul, monitorul si wireless-ul intr-un prelungitor cu buton on/off.Deci,am oprit alimentarea cu curent din prelungitor prin apasarea butonului off. Dupa o scurta "bezna" totala, peste aproximativ 20-30 de minute a repornit curentul.Am pornit calculatorul din nou prin apasarea butonului on de la prelungitor si am constatat faptul ca nu mai porneste.Ce este de facut? Pai,in primul rand,am scos tot din spatele calculatorului si l-am luat la verificare! Am scos efectiv,aproape,tot incluzand placa video, RAM-ii, am scos tot ceea ce tine de mufe si alte "chestii" ca sa zicem asa.Primul suspect pentru aceasta problema? Sursa! Din "nefericire" am constatat faptul ca nu sursa ar fi de vina deoarece prin asamblarea la loc a tuturor componentelor si mufelor calculatorul a inceput sa functioneze.(dupa doua palme zdravene aplicate sursei din pozitie orizontala)Avand in vedere ca dupa vreo 5-6 ore state pe calculator,m-am trezit ca s-a stins instant la cea mai mica zdruncinare eu banuiesc ca,ori sursa face fite si undeva pe traseu exista curent "pierdut" din cauza socului primit ori (Doamne fereste) procesorul are probleme.Tin sa precizez faptul ca eu va scriu acum de pe calculatorul cu pricina! Deci,functioneaza dar are "complicatiile" lui cand se opreste cand porneste dupa ce repet operatiile de mai sus.
In plus,as mai vrea sa stiu, daca repet ceea ce am facut mai sus si functioneaza, exista riscul sa imi ard ceva? Nu as vrea sa ajung in aceasta situatie.
Astept pareri!
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| pbsolver a răspuns:

Sursa de curent a calculatorului iti alimenteaza toate componentele. inclusiv hard disk-ul (pe care ai toate datele personale cum ar fi poze, muzica, documente, etc) nu e de joaca cu ea. schimb-o. ia-ti o sursa cu cat mai multe protectii. recomand HPE-400-A12S (sirtec high power eco 400w), are PFC activ, vent de 120mm (teoretic mai silentios decat cele de 80) si urmatoarele protectii: OVP, UVP, OPP, OCP, SCP. e cel mai bun raport calitate/pret

1 răspuns:
| pbsolver a răspuns:

OVP - Overvoltage protection
UVP - Undervoltage protection
OPP - Overpower (overload) protection
OCP - Overcurrent protection
SCP - Short circuit protection