| Hasss a întrebat:

Buna Dimineata la toata lumea
Am o problema care este destul de enervanta dimineata cand aprind pc-ul are un uruit incredibil de zgomotos dar daca ii dau restart dupa cel aprind numai are zgomotul acela deci dc faci asa prima oara? de la frig?

ajutati-ma dau funda please :X!

6 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

E de la un cooler, ori la placa video, ori la procesor ori la sursa. ar trebui sa vezi care e vinovatul, sa-l dai jos sa-l demontezi, si pe axul coolerului sa pui o picatura de ulei de mecanica fina

| ombladon a răspuns:

S-ar putea sa fie HDD-ul, daca nu, verifica coolerele...

| superdorex a răspuns:

Nu cred sa fie de la frig, cand l-ai curatat ultima oara? Posibil sa fie de la praf!

| andreidraga a răspuns:

In principiu un PC ar trebui sa mearga mai bine daca este frig.

Incearca sa identifici sursa de zgomot si sa mai postezi aici un mesaj. Scoate carcasa si vezi de unde vine : ar putea fi HDD-ul, sursa, cooler-ul de pe procesor...

| yoonny a răspuns:

Asa imi facea si mie calculatoru asa ca i-am desfacut carcasa si am vazut ca nu mergea procesoru...si de fiecare data cand il pormeam statea pcu deschis 15 min dupa se oprea asa ca i-am schimbat procesoru si nu mai are nicio problemabig grin

| rapa a răspuns:

Asa am si eu problema cu al meu. deci cand se aprinde si face zgomotu ala incearca sa dai cu palma pe lateral pe partea din spate la ventilatorul de la sursa si sa vezi daca zgomotu se opreste in momentu in care ai lovit si revine pe urma daca e asa inseamna ca e de la sursa de la cooler