| Octavian81 a întrebat:

Bună dimineața!

Stimați utilizatori ai TPU.ro,

vin la D-voastră cu o întrebare din domeniul IT. Recent mi-am instalat pe ambele laptopuri, Asus R510V și Acer TravelMate P653-V, sistemul de operare Windows. Am activat licențele pe ambele laptop-uri.
Problema mea este că nu reușesc să găsesc gratuit driverele specifice necesare, doar în regim de plată. Nu se mai găsc driverele gratis pentru Windows 11 Pro 22H2?
Dacă știți vreun site de unde unde aș putea gratuit aceste drivere v-aș fi profund recunoscător.
Vă mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Încearcă cu Windows update.

| VoidEternal a răspuns:

Ești sigur că mai trebuie sa instalezi ceva? Windows cam știe toate driverele și ce nu știe Windows ar trebui sa găsești pe pagina producatorului. Ce nu îți merge?

| Octavian81 explică (pentru VoidEternal):

Card reader nu recunoaste card de aparat foto.

| VoidEternal a răspuns (pentru Octavian81):

Am pățit și eu cu un Dell așa. Nu mergea nici cu driverul original. Am găsit până la urmă o varianta mai veche care a mers. Un update de Windows a fost problema.

Caută drivere pentru w10, ar trebui sa fie compatibile. Dar caută doar pe site-ul producătorului, și încearcă-le pe rand.

În ultimă instanță îți iei un card reader separat, nu sunt scumpe și de obicei sunt văzute instant de Windows.

| flixbuster a răspuns:

Driverele vin (de obicei) pe Windows Update. Le mai gasesti si pe pagina de suport a fiecarui laptop la producator (daca e ceva ce ramane fara driver dupa ce faci TOATE update-urile de la Microsoft).

| carevaescu a răspuns:

Driverele nu sunt cu plata

Încearcă driverbooster

https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

| UserRo10 a răspuns:

Windows isi ia singur driverele. Daca ai o imprimanta sau orice device ce vezi ca nu functioneaza poti intra singur pe siteul producatorului pentru driver.