| Ionut_Florin_Anghelache_2000 a întrebat:

Buna Dimineata TPU, am si eu o problema cu tableta Allview Viva C701 am la ea 8gb flash memorie si nu de mult i-am cumparat un card de 32GB cu 60 lei, dar problema este cand am vrut sa instalez jocul Fifa Ultimate Team 15 care are 1, 45Gb cam asa mi-a zis : Spatiul de stocare insuficient, si eu am cam 40Gb spatiu.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu ai 40 GB pentru instalare de programe, ci pentru date; spațiul de stocare destinat instalării programelor este o (mică) parte din memoria internă, pe o partiție separată din aceasta, care NU se poate mări. E drept, unele aplicații se pot muta în memoria externă (pe card), dar tot lasă și în partiția despre care spuneam o parte dintre fișiere. Așadar, dacă mai vrei să pui programe, șterge unele dintre cele pe care le ai, mută o altă parte pe card (dacă telefonul tău permite asta) și mai șterge din fișierele temporare (golește cache / date).

| Ionut_Florin_Anghelache_2000 explică (pentru mihai69):

Dar am umblat prin setari si n-am gasit cea cu sa intaleze direct pe Card/Tableta si cei drept ca la telefon am aceasta setare dar la tableta n-o gasesc.

| mihai69 a răspuns (pentru Ionut_Florin_Anghelache_2000):

Nu toate dispozitivele permit instalarea sau mutarea aplicațiilor în card. sad
Există alternative, dar presupun alterarea firmware-ului ceea ce duce implicit la anularea garanției. Și posibil la o „cărămidă" relativ scumpă.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E ceva problema cu tableta. Ori poate n-ai setat sa se instaleze pe card. Trebuie sa fie undeva o setare de acest gen.