| Draghici_Eugen-Cosmin_1998 a întrebat:

Doresc sa imi "construiesc" in urmatoarele 2-3 luni un PC si am cateva nelamuriri. Despre componente (procesor, placa de baza, rami, placa video etc) m-am documentat si stiu cum sta treaba astfel incat m-am hotarat sa achizitionez: procesor AMD FX X6 6300(varianta cu 3, 500MHz), placa de baza ASRock 970 extreme 3 R2.0, 2x RAM Kingstone de 4GB DDR3 1600Mhz, Placa video Gigabyte nVidia GeForce GT630, 2048MB, GDDR3, 128bit, HDD Seagate Barracuda 1TB SATA3. Din ce am cercetat. stiu ca totul este OK. Insa marea problema este: Vreau o carcasa cu sursa! Stiu ca, carcasa trebuie sa fie tip ATX dar SURSA cum trebuie sa fie? Am cautat si am vazut ca sunt "format SATA" si ce putere sa aiba? O sursa de 450W format SATA este buna? Dau FUUUNDAAA!

Răspuns Câştigător
| robert1591 a răspuns:

Salut! Daca PC-ul este pentru gaming modifica lista happy. Placa de baza ASRock 970 Pro3 r2 isi va face treaba excelent, procesorul ramane, si pui doar un ram de 4 gb 1333MHz, si cresti bugetul la placa video. Degeaba ai placa de baza si ramu', tare daca placa video e praf. Sursa cel putin 400W Sirtec High Power, 750w e deja overkill (format ATX), iar carcasa e dupa gust, sa fie format atx, nu m-itx, sau m-atx

2 răspunsuri:
| Sika13 a răspuns:

Ia o sursa pe 750W sa fie format atx.

| Draghici_Eugen-Cosmin_1998 explică (pentru Sika13):

Si ceva de acel SATA al sursei ce poti sa imi spui!