| simiii08 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un laptop, dar nu stiu ce sa aleg intre HP Pavilion G6-1313 (pe rosu) sau Dell Inspiron N5110(tot rosu). Bugetul este de 25000 de lei, iar laptop-ul mi-ar trebui pentru jocuri gen sims, filme, word, web developer si muzica. Care ar fi mai potrivit? Alte pareri pentru laptop-uri?

Răspuns Câştigător
| BadWaffle a răspuns:

Pentru ce ai zis tu. mai degraba dai banii pe HP Pavilion G6-2003EQ. ( http://www.emag.ro/......E47KKBBBM/ )
are placa video mult mai buna, 8GB ram celelalte au 3gb sau 4gb, HDD de 500gb comparativ cu celelalte care au 320gb.
singurul mius comparativ ar fi procesorul. un i3 a doua generatie ( dual core HT enabled ) la 2.3 GHz. celelalte au un i5 a doua generatie la 2.5 GHz ( tot dual core HT enabled ). singura diferenta dintre procesoarele astea 2 este ca i5 are Turbo Boost. adica frecventa iti poate urca in functie de necesitati pana la 3.0 GHz. la aceeasi frecventa sunt la fel de bune.

dar pentru ce ai zis tu ca ai nevoie cu laptop-ul pe care ti-l recomand scoti fps-uri mai bune in jocuri datorita placii video mai performante.
filme HD nici nu se pune problema. iar pentru webdevelop ai destul RAM :). in plus iti mai raman si bani.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HPwinking sau daca vrei poti sa cauti Delux

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am uitat dupa cele 2 laptopuri pe care le-ai enumerat tu, nu stiu daca am gasit exact modelele la care te referi, insa in functie de ce am gasit eu, nu stiu ce as alege pentru ca sunt destul de diferite in ceea ce priveste configuratia, la Dell-ul ce l-am gasit eu mi-a placut procesorul dar avea mai putini rami decat HP-ul, ti-as putea recomanda urmatoarele http://www.emag.ro/......E7SFTBBBM/ sau http://www.emag.ro/......EC13KBBBM/ sau http://www.emag.ro/......BM9TBBBM/. Bafta!

| adriang95 a răspuns:

Ia DELL (evită ACER/HP pentru că îți mor în ~2 ani)
Altă recomandare ar fi un ASUS din seria K53 (sunt foarte bune, rezistente, durabile și cu un design plăcut + NU o să ai probleme cu răcirea cum se întâmplă de fapt la firmele enumerate mai sus)
A treia recomandare ar fi un Toshiba (dar mi-e lene să caut) pentru super garanția pe care o au (Adică poți să scapi laptopul de la etajul 10, ei sunt obligați să ți-l schimbe)

| r3ally a răspuns (pentru adriang95):

Despre Acer nu pot sa spun nimic pentru ca nu am avut ocazia sa lucrez cu asa ceva dar daca vine vorba de Hp pot sa te contrazic! E o prostie ca "mor in ~2 ani " pentru ca :
1) Am laptop HP de acum 8 ani si nu i-am schimbat nici macar bateria pana acum! Al doilea laptop HP il am din 2008 si nu am avut niciodata probleme cu el, doar am schimbat o singura data tastatura pentru ca am scos niste taste.
2) Sunt printre cele mai bune laptopuri, performante, au unul din cele mai rapide service-uri si ca design sunt frumoase.
Lucrez la un HP service center si au trecut mii de laptopuri prin mana mea din 2007 asa ca inainte sa sustii ceea ce spui trebuie sa fii sigur ca nu gresesti cu nimic! Baftawinking

| adriang95 a răspuns (pentru r3ally):

Hmm Atunci ii pot cataloga pe ăștia ca fiind niște proști, nu? http://www.pcworld.com/article/211402/reliability_and_service_laptops.html (vezi tabelul)

| John1973 a răspuns:

Alegel pe acesta http://bit.ly/1C6mnbK

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Eu m i-am luat Dell si e foarte bun.E mai scump dar merita.Am intrebat pe foarte multi oameni care se ocupa de calculatoare si au zis ca Dell. FUNDA?

| spi a răspuns:

HP este mult mai bun decat Dell! majoritatea spun invers dar te asigur ca HP-ul este mult mai bun.le-am abut pe amandoua iar tatal meu lucreaza in domeniu.de la el si inca cateva persoane stiu ca HP-ul este mai bun.informeaza-te pe net si o sa te convigi.bafta

| simiii08 explică:

Vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri big grin O sa ma mai gandesc, desi sunt foarte pornita pentru culoarea rosie, habar n-am de ce. Vad ca foarte multi optati pentru HP si din nou multi prieteni mi-au recomandat, o sa merg pe HP. Care model ramane de vazut.

| zooglero a răspuns:

Se pare ca te concentrezi pe culoare in locul caracteristicilor...
Eu spun sa-l cumperi pe cel mai performant in functie de nevoile tale.
La banii astia poti sa-ti cumperi un Asus "negru".