| portocala11 a întrebat:

Buna!
Doresc sa-mi schimb telefonul (Samsung galaxy a30s), si am de ales intre Iphone 14 256GB si Iphone 15 128GB. Voi ce spuneti? Merita sa iau iph15? sau mai bine sa raman pe 14? Am auzit ca nu au mare diferente intre ele..si atunci parca l-as alege pe cel cu mai multa memorie, totusi nu stiu ce sa zic, multi prieteni imi spun ca memoria de la iph nu se ocupa asa repede ca cea Samsung. Ma mai gandesc si la actualizarile software care la iph15 voi putea profita inca 1 an in plus. Doresc sa mentionez ca acest telefon vreau sa-l tin mai multi ani, nu doar 2-3 si apoi sa-l schimb.

Răspuns Câştigător
| BobTheCat a răspuns:

Totul depinde de tine. Daca faci multe poze si ții la rezolutie, ti-as recomanda un IPhone 15. Din cate am citit, are si o durata un pic mai mare a bateriei. Daca chiar ai nevoie de mai mult spatiu de stocare, poti oricand sa iti iei un card de memorie. Totusi, daca tii la calitatea sunetului, un IPhone 14 ar fi mai potrivit, intrucat are difuzoare mai calitative. Cum am spus mai devreme, depinde de tine.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Parerea mea ia un Samsung de preferat din gama "S" si cu minim 256 Gb, este peste iphone, un brand mult supra-apreciat de catre necunoscatori...cand iphone va fi mai scump DAR va face ceva ce nu fac ceilalti concurenti atunci va fi un telefon care sa se justifice, pana atunci este o alta marie dar cu alta palarie!

Ce brand se justifica din punctul meu de vedere desi este mai scump decat concurenta? Nvidia fata de AMD, atata timp cat va mai avea superioritate pe ray-tracing! Aici este justificat pretul mai mare pentru ca pionerul Nvdia a venit cu niste "imbunatatiri" si a fost la ceva distanta de AMD...

Iphone nu are nicio imbunatatire notabila, doar ca are Ios in loc de android si pe asta se bazeaza tot tam-tam-ul lor? pe asta au devenit cea mai valoroasa societate listata la bursa din lume? pe ce au devenit ma intreb? pe solutii inovatoare? NU pe un alt sistem de operare si atat!

| relian a răspuns:

Nu sunt diferente cine spune? Memoria aia nu-i memorie este spatiu de stocare, pe casre se afla tot ce ai tu in telefonul ala ca info.

Diferente :
-Procesor mai bun la 15 A16 fata de A15 la ala 14
-15 nu are guleru ala sus, are insula aia ca alea pro
-Camera la 15 mai buna, zoom mai mare
- Luminozitatea mai mare la 15.

Diferenta cea mai mare tine de procesor si camera. Daca pentru tine e tot aia, atunci cumpara ce crezi tu.

Memoria se ocupa mai putin decat la Samsung, ce vrea sa insemnea asta?
Eu cred ca nu stii despre ce anume vorbesti laughing ala este spatiu de stocare, iar ocuparea lui se face fctie de ce pui in el, ca e Samsung ca e martian tot spatiu ala il ocupa.

Ia mai bine 14 Pro sau 15 Pro, daca tot vrei sa il tii multi ani.

| relian a răspuns:

Pt simpatic care m-a blocat, incerc sai deschid ochii, sau urechile, pentru ca cap se pare are, dar nu prea stie sa il foloseasca

Solutii inovatoare cine face Samsung, ba ne lesi cu basmele astea laughing In primul rind pana mai recent altii fabricau piesele, ei doara le puneau gramada.
Mai recent Apple isi face toate piesele, sau aproape toate ei singuri.Solutii inovatoare? Intel o pus video in procesor. Apple o facut si ei propriul lor procesor, o pus video in, dar o mai pus si memoria tot acolo laughing eu cred ca e ceva solutie inovatoare.
Bine nu stiu daca ei au fost primii care au pus, dar au procesorul lor.

In afara de asta nu te uita ce piese are un dispozitiv, nu asa se compara, vai Samsung are nu stiu ce video, sau mai stiu eu ce mai puternic, asa si daca are ce?
Si tu poti avea un Ferari si pe un drum de tara ramai cu el in drum laughing asta asa simplu sa poti intelege de ce Apple is mai buni ca oricare altii.

Ei isi fabrica multe piese, ei is fac softul, totu este cit mai bine facut sa lucre toate la capacitati maxime si cit mai sigur.Nu costa atit ce crezi tu ori cred altii, costa pentru ca atit costa, pentru ca ei is mai buni ca altii, pentru ca ei fac ce altii nu pot.

Vine cineva cu un dispzitiv, Apple cauta sa faca unu mai bun decat respectivu si de multe ori reusesc.
Si la calculatoare, toti folosesc procesoare sa zicem, asta inainte cand foloseau Intel, luam un exemplu, toti foloseau procesor mobil, la laptop, Apple folosea procesor de desktop laughing
Deci era mul mai rapid.De ce nu faceau asa si restul? Pt ca nu poate face asta oricine, de aia ii Apple si nu-i Samsung.

Ei nu se bazeaza doara pe sistemu de operare.Acu au procesor facut de ei, au bagat totu in procesro si video si ram si ce or mai bagat, toate astea face acel dispozitiv mai stabil mai rapid, mai bun ca alte dispozitive facute de altii.

In afara de asta cum arata un dispozitiv Apple si cum arata unu Samsung? Sa fim realisti, Apple orice face, spui cas bijuterii laughing

Te intreb tu porti bijuterii? IIti plac care din ele, alea mai urite sau mai frumoase? De femei, ce femei iti palc cele frumoase sau orice grasunica si mai stiu eu cum?
Deci pentru un dispozitiv orice conteaza, absolut orice, iar Apple nu face telefoane, face opera de arta laughing
Dca am zis ceva gresit arata, spune ce nu am zis bine

Tu crezi ca aia la bursa is prosti, hai sa ridicam valoarea cuiva asa ca-mi place de figura lui.Cam asa stau lucrurile nu cum le vezi tu, ori gindesti.

| KovacsB a răspuns:

Mai bine mai strangi ceva bani si iti cumperi un telefon mai bun.