| 21091995 a întrebat:

Buna TPU vreau sa-mi schimb telefonul ce sa aleg intre Samsung Galaxy S4, Iphone 5, HTC ONE, Blackberry Z10? va rog spuneti-mi si de ce ati alege unul dintre aceste telefoane

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai bani sa dai in stanga si-n dreapta ca sa-ti iei asemenea telefoane? Acestea sunt foarte scumpe la liber, sau daca le iei la abonament, sunt destul de nesimtite tarifele. Daca da, si nu ti-i da mai sau tati, atunci BRAVO TIE!
In principiu, depinde pentru ce anume il iei. Daca stai pe net toata ziua, si il folosesti pentru poze, fruit ninja, si temple run, nu cred ca mai conteaza pe care ti-l cumperi.

In schimb, daca vrei performanta bruta, atunci cu siguranta S4. Ideea este sa folosesti toate functiile de la el, pentru ca altfel, ti-l cumperi degeaba. Ai S4, asa si? ce nevoi ai, de-ti trebuie un asemenea telefon? Mare grija : la S4, bateria nu tine deloc mult, mai ales daca te joci. Sub o zi, daca este folosit intens.

Daca vrei un soft mai stabil, sigur, usor de folosit, atunci iOS. Doar ca cei de la Apple sunt batuti in cap, si trebuie sa folosesti tot ce tine de iOS pentru a te bucura de telefon. Plus ca accesoriile sunt scumpe. Unde mai pui ca trebuie' sa faci si un jailbreak, daca nu vrei sa dai bani pe aplicatii. Iphone 5 insa, este sub S4 la specificatii, nu cu mult, insa softul se misca atat de ok, intrucat nu prea se simte diferenta la utilizare.

Daca ai un job in care iti trebuie net in miscare, siguranta datelor, si client de email bun, rapid, si fara gafe, atunci ia-ti BlackBerry. Personal, iti recomand Q10, daca tot te lafai in bani. Daca vrei net in miscare, tastatura qwerty, este foarte practica. Plus ca are si touch screen. E un "hibrid". Q5 (tot de la BlackBerry), e si el bunicel, are 2Gb rami, si e de 2 ori mai ieftin. La BlackBerry in schimb, daca nu ai optiune ne net speciala pentru el, nu poti folosi serviciile dedicate, adica : BB Mail, Messenger, GPS. La cartela este minim 4 euro optiunea. Deci costuri lunare destul de mari. Degeaba iti iei optiune la pachet cu MB de la Orange, pentru ca nu ai decat trafic. Serviciile sunt inactive. Si daca nu le ai, atunci de ce ti-ai mai lua BlackBerry?

In schimb, daca vrei un raport calitate pret bun, mergi pe HTC. Ai aceeasi interfata ca la S4, si se misca foarte fain. Este mai slab decat S4, dar e si mai ieftin. Deci daca ar fi sa aleg fix intre acestea 4, as merge pe HTC. Multi isi cumpara "mere, mure, si androizi din Galaxia a4a". Acestea ajung de acum sa fie o moda, nu o necesitate.

Ia-ti ce-ti place, dar fereste-te de costuri, pentru ca sunt destul de mari. Nu ti-l lua din shop-uri, eventual ia-l de la retaileri (domo, flanco etc). Daca ti-l iei de pe net, si ai nevoide de service, atunci o sa ai de furca cu ei, pentru ca fiecare magazin virtual gen eMag, lucreaza cu fel si fel de furnizori si service-uri.

| 21091995 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, dar eu chiar folosesc foarte mult un asemenea telefon am S3 acum dar mi se pare ca e un pic demodat, si a inceput sa se blocheze, sa tina bateria 6 ore

| anonim_4396 a răspuns (pentru 21091995):

S3 nu ete deloc demodat! Abia s-a lansat S4. Deci, scuza-ma ca-ti zic, dar asta e cam fita! Diferenta dintre S3 si S4 nu este asa de mare ca si experienta de utilizare, desi pe hartie pare altceva. S2, inca este la putere! Bateria la astfel de telefoane niciodata nu va tine mult, pentru ca ecranul acela, si aplicatiile conectate la 3g, consuma nu gluma! Daca vrei sa scapi de aceste probleme, fa-ti un opgrade la OS, sau da-i reset. Daca tot vrei sa-ti iei altul, ia-ti HTC. Si nu pentru ca eu sunt fan HTC, dar chiar se merita. E mai ieftin ca S4.

Personal, eu am Nokia E6, lucrez in asigurari, si chiar am nevoie de net. Pe mine ma tine bateria 2 zile cu net si cu vorbit. Dar sunt alte tipuri de telefoane.