| RoxX_1956 a întrebat:

Buna dragilor! Am o mica problema.Cand imi deschid pc-ul, apare mesajil "welcome" care, spre deosebire de alte dati, sta pe ecran vreun minut, ba chiar doua si dupa aia mi se deschide.
Mai mentionez ca C: este aproape plin si nu stiu ce sa sterg. o fi asta vreo cauza?
Astept ajutor.Msiii

Răspuns Câştigător
| BoRnY a răspuns:

Salut. Nu este nicio problema daca se intampla asa. Ba din contra, sistemul va merge mai bine in primele minute de la deschidere. Daca nu doresti sa de tina un minut sau doua cu mesajul Welcome, apesi tasta enter. Si referitor la discul C plin. Faci asa: click dreapta pe discul C, Properties, Disk Cleanup. Astepti, bifezi toate alea, dai ok sau yes, iar discul se va mai curata putin. Nu iti va sterge niciun document. E ca si cand tu ai multe caiete imprastiate pe masa si nu mai ai loc de ele. Windows-ul le aranjeaza si iti face loc. Sper ca ti-am fost de ajutor. FUNDITA?

4 răspunsuri:
| keytao a răspuns:

Buna, se intimpla asta pentru ca ai multe programe care pornesc o data cu windows, le poti dezactiva pe cele care nu le folosesti frecvent si sint mai putin importante.

| Toxic a răspuns:

Din cauza ca efull C-ul reinstaleaza si tu windows-ul eventual mai goleste de pe acolo

| death a răspuns:

BoRnY, nu o învăţa la prostii! Disk Cleanup şterge fişiere nefolosite. Inclusiv documentele uitate pe-acolo de care nu se ştie când mai ai nevoie. În loc de Cleanup, dă-i "Defragment". Asta, într-adevăr, nu şterge nimic, ci aranjează datele în ordine şi reface indexurile. Cât despre timpul de aşteptare, ai fost lămurită. Ori dai enter, ori mai scapi de programele rezidente care se încarcă odată cu Windows. Iar, dacă C: chiar e plin, asta putând fi o cauză pentru lenea calculatorului, nu şterge documentele şi alte fişiere de-acolo, ci mută-le în altă partiţie. Click dreapta, Cut, Paste... chestii de-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dfhbd