| PandaChan33 a întrebat:

Este adevarat ca daca mufa de la castile audio are trei linii atunci castile sunt mai de calitate? Sau nu e nici o diferenta intre cele cu trei linii si cele cu doua linii? Eu am casti Sony cu mufa cu doua linii...

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cele cu mai multe linii pot avea si alte intrebuintari decat de a asculta la ele, atunci cand sunt conectate la un smartphone: poti sa vorbesti, poti sa schimbi melodia, poti sa efectuezi un apel vocal. Si toate acestea fara sa atingi smartphonul.
Dar functiile difera in functie de producator. Pentru ca sunt unele casti cu 3 linii negre care fac mai putine lucruri decat altele care au la randul lor tot 3 linii negre. Functiile sunt obligatoriu specificate de producator.

Atentie: nu liniile negre conteaza. Liniile negre doar separa contactele.

Deci cand cumperi casti nu te uiti doar la linii (ba chiar sa nu te uiti deloc); ci te vei uita la functiile lor. Le cumperi dupa nevoile tale.
Unele mufe jack de 3, 5mm "tata": https://media2.lajumate.ro/......1110_1.jpg pot sa nu fie 100% compatibile cu mufe jack 3, 5mm "mama": https://www.tehnoelectric.ro/......eb939c.jpg

https://ronishop.ro/......3765-1.jpg

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De calitate mai buna; ori de calitate mai proasta!?
"... atunci castile sunt mai de calitate? ".
pe la scoala nu invatati gramatica?winking tongue

| GoodMood a răspuns:

Mufa cu trei linii au castile pentru telefon, in general ca sa poti utiliza si microfonul si castile in acelasi jack.
Mufa cu doua linii au castile pentru pc, cele cu microfon/casti pe fire separate.
Nu vei putea folosi microfonul incorporat in castile pentru telefon la pc decat prin intermediul unui adaptor.
Aceasta diferenta nu are legatura cu calitatea castilor!

| Ungureanu_Radu_1964 a răspuns:

Cele cu doua linii transmit sunet MONO iar cele cu trei linii transmit STEREO