| Anaa939839393 a întrebat:

Bună! In legatura cu aplicațiile powerpoint, word, excel. Pe alt calculator ma lasa sa le utilizez, adica iconitele powerpoint, excel, word s-au pus singure in taskbar si sunt foarte mici, adica eu nu am facut nimic, sa dau un instal la ceva, iar pe alt calculator nu le pot utiliza deloc, imi zice ca trebuie sa le cumpăr. (Nu stiu daca ati inteles la ce ma refer, nu sunt bună la explicat) din ce cauza pe un calculator merg? Dar cand le deschid din acea aplicatia "Office" care vine cu windosul pe nici un calculator nu merge, imi zice sa ma duc in Microsoft store. Cum as putea sa le pun si in acest calculator, sa meargă sau aveti idee cum s-au instalat in acel calculator? Mulțumesc!

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Pe acel calculator Microsoft Office varianta Full a fost instalata de cineva.
Probabil chiar inainte sa cumperi tu calculatorul, daca spui ca tu nu l-ai instalat.
Ti-am mai explicat ca versiunile ce vin cu Window 10 nu sunt permanente, e normal sa nu mai mearga dupa un timp,
asta e si ideea, e preinstalat in Windows pentru a te "motiva" (forta) sa cumperi produsul, pe baza de abonament, din Microsoft Store.
Numai ca poti baga si varianta clasica, fara abonament, din alta parte.
Daca nu stii cum, scrie-mi pe privat.
Sau daca nu, LibreOffice.