| Anaa939839393 a întrebat:

Bună! In legatura cu aplicația Microsoft Office 365, cu care vine windos-ul instalat, de ce nu pot utiliza powerpoint, word,excel de acolo? Pe alt calculator ma lasa sa le utilizez adica iconitele powerpoint, excel, word s-au pus singure in taskbar si sunt foarte mici, adica eu nu am facut nimic,sa dau un instal la ceva, iar pe alt calculator nu le pot utiliza deloc,imi zice ca trebuie sa le cumpăr? (Nu stiu daca ati inteles la ce ma refer, nu sunt bună la explicat) din ce cauza pe un calculator merg? Sau cum as putea sa le pun si in acest calculator, sa meargă? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Microsoft Office e un program ce trebuie cumparat.
Iar varianta Office 365 e pe baza de abonament, platit lunar sau anual.
Ce vine cu Windowsul e doar o varianta Trial (adica expira dupa un numar de zile).

Tu ai nevoie express de MS Office, dai vreun test sau examen la materii de profil (TIC, Programare (daca esti la inginerie cumva) ) din Word sau Excell?
Sau ajunge doar sa creezi documente care sa poata fi deschise corect la scoala de catre profesor intr-unul dintre programele continute in Microsoft Office?
In acest caz poti folosi Libre Office, care e gratuit.

https://www.libreoffice.org/....../download/

Poti scoate fie versiunea 7.0.5, fie 7.1.2
Daca nu te descurci si nu intelegi ceva, scrie-mi pe privat.

| BăiatMicCuSculaMareȘiMultLapte a răspuns:

Poate are legatura cu licenta...

| Anaa939839393 explică (pentru BăiatMicCuSculaMareȘiMultLapte):

Nu stiu....adica nici unul din calculatoare nu are windos-ul activat si nici abonament office cumparat...

| Lucian4 a răspuns (pentru Anaa939839393):

A, daca nu ai windowsul activat nici Microsoft store nu merge. Deci nu poti download altceva. activeaza windowsul mai intai

| Anaa939839393 explică (pentru Lucian4):

Pai ....neavând windos ul activat, imi merge Microsoft store...adica am instalat aplicatii de pe el cum ar fi messenger, whats app,.

| Lucian4 a răspuns (pentru Anaa939839393):

A merge, e bun! poti lua Office, nu Office 365