| Idkidk a întrebat:

Laptop-ul meu nu se mai deschide de azi dimineata. Aseara cand l-am inchis mergea perfect, iar azi dimineata cand am apasat pe butonul de deschidere nu s-a intamplat nimic. Am tot incercat si tot nimic. Tin sa mentionez ca mereu stau pe el cand e in priza dar nu cred ca e un motiv deoarece cu fiecare laptop am facut asa si nu aveau nimic.
De la ce poate fi si cum il pot deschide?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data verifica daca primeste curent. happy
Cand conectezi alimentatorul la laptop, se aprinde un Led (beculet) care indica incarcarea a bateriei (daca nu este complet incarcata).
Cand apesi butonul de pornire se aprinde alt Led care indica pornirea alimentarii cu curent ale circuitelor electronice din laptop.

Daca nu ti se aprinde nici un Led, este posibil sa ai alimentatorul sau mufa de alimentare defecta si bateria descarcata.

Daca se aprinde cel putin unul din aceste Led-uri, atunci tine apasat indelungat butonul de pornire (chiar si pana la jumat de minut) pana ce se stinge careva din acele Led-uri, dupa care lasi timp de minim 1 minut si incerci sa-l pornrsti din nou.

Scrie.mi in raspuns: ce- si cum s-a intamplat, ce ai constatat!

| Idkidk explică (pentru Bula):

Multumesc! Am apasat mai mult pe buton si s-a deschis

| Bula a răspuns (pentru Idkidk):

Inseamna ca a fost in stare de hibernare. happy
Se intampla cand se comanda intentionat sau daca laptop-ul ramane pornit (chiar si in standby) si nu este conectat alimentatorul, dupa care si bateria se descarca - sistemul salveaza starea memoriei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Idkidk):

Deci trebuie sa mai si stii sa umbli cu el.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pasta termica so fi dus sau alimentarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

și eu stau cu al meu în priză și nu are nimic, ori s-a dus bateria ori s-a stricat altceva în interior, ori îl duci la un service ori îți iei altul

| Alexandru250201 a răspuns:

Din cauza ca ai stat pe el la incarcat probabil s-a dus bateria

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Laptopul nu este telefon. Poti lucra pe el indiferent daca este in priza sau nu.

| Anchelor a răspuns:

Aici este o mare probabilitate ca bateria sa fie defecta.incearca sa-l pui in priza si sa-l deschizi. Desigur ca poate fin si de la display, dar nu as vedea de ce nu ar merge display-ul, daca niciun beculet nu arata ca se deschide inseamna ca sursa nu primeste curent. Bateria e terminata. Daca iti iei altul, nu mai sta cu el in priza, daca sunt laptopuri prost facute, s-ar putea sa se si umfle batria, deoarece bateria se descarca si se incarca in acelasi timp, e ca si cum ai alerga in timp ce mananci, in continuu. Cel mai bine verifica un specialist