| daniela1107 a întrebat:

Bună! Locuiesc in Germania de curând și am nevoie de o informație! Am router 1unt1 și azi m-am mutat de la vechea locuință iar internetul nu mai merge (te poți conecta însă nu are acces la internet). Știe cineva ce e de făcut? Prietenul meu a dat email celor de la firma spunându le de noua adresa, iar ei au spus că trebuie repornit. Ajutor!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Router-ul trebuie sa fie configurat (pe WAN) conform cerintelor furnizorului de internet!
Daca la noua locuinta furnizorul (si contractul) de internet a ramas neschimbat, atunci e suficient ca router-ul sa fie doar scos din priza electrica (cca.1 minut), dupa care re-pornit din nou. Dupa alte 3 minute, internetul trebuie sa functioneze.