| RachelWth a întrebat:

Mi-am cumparat de curand un laptop si am tot inceput sa ma informez in legatura cu subiectul: sa scoti bateria din laptop cand e in priza sau nu? Parerile sunt 50-50, desi cel care mi-a pus windosul si toate cele mi-a spus sa o scot, ba apoi sa nu-l tin mereu in priza...Habar nu am. Puteti sa ma ajutati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa scoti bateria incarcata daca poti alimenta la priza. Nu te uita dupa ce spun unii sau altii, citeste ce scrie in cartea tehnica, cel putin la al meu asa scrie. Bateria o folosesti atunci cand n-ai priza. S-o incarci complet inainte de a o scoate.

| RachelWth explică (pentru Ioandelasal):

Am citit fiecare coltisor din cartea tehnica, in speranat sa gasesc ceva despre asta, dar nu am gasit. Si am mai citit ca bateria nu trebuie sa fie nici 5%, nici 100%, undeva la 50. Voi ziceti 100%?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RachelWth):

Inainte de a fi scoasa bateria trebuie incarcata total. Ma mira ca nu ai gasit, sunt la al doilea laptop si la ambele scrie despre baterie.

| RachelWth explică (pentru Ioandelasal):

Anyway, mersi mult. Asa o sa fac.

4 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Buna,iti scriu dupa laptop.
Deoarece il folosesc in pat, si nu stau sa trag de cabluri prin camera, bateria o folosesc doar cand e pe moarte.
Cand se incarca, o scot.