| Vargaadelamirela8686 a întrebat:

Buna, mi-am cumparat recent un smart tv (second hand) dar nu mi se conecteaza la ruter desi mi-am luat si un cablu special(o sa pun o poza cu ce imi cere tv-ul).Am inteles ca trebuie sa imi iau un wi-fi separat pentru tv? Nu stiu ce trebuie sa iau (firma etc.)va rog sa ma ajutati, va multumesc.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a conecta un smart tv cu cablu la un router (daca a mai fost folosi undeva):
- intai trebuie sa stergi setarile anterioare de internet
- trebuie sa configurezi router-ul sa se conecteze automat pe internet, iar la iesire sa furnizeze IP automat
Dupa cele de mai susu realizate, pe tv trebuie sa functioneze internetul, prin conectarea unui cablu UTP.
Daca nu functioneaza, atunci trebuie apelat la un specialist, existand pericolul ca tv-ul sa aiba nevoie de setari speciale sau sa fie defect.

| Vargaadelamirela8686 explică (pentru Bula):

Buna,am sters si setarile imi zice ca e cinectat la reteaua de domiciliu, dar nu se intampla nimic.multumesc de raspuns

| Bula a răspuns (pentru Vargaadelamirela8686):

Conecteaza un calculator /laptop prin cablu la router. Trebuie sa se conecteze imediat la internet, fara vreun reglaj suplimentar.
Daca nu se conecteaza, atunci problema trebuie cautata in router (reglaje) si cablul de conexiune (UTP).
Daca se conecteaza calculatorul, atunci problema trebuie cautata in televizor (setari, eventual defectiune interna).

Daca nu te descurci singur, apeleaza la serviciul de depanare a furnizorului de internet, sa te ajute.
Sa speram ca nu vei avea nevoie si de service TV.

| laeimbrea a răspuns:

Nu trebuie să ai neaparat un router special pentru TV, il poti conecta cu un cablu din router direct in TV, dacă nu ti se conectează TV-ul la internet inseamna ca nu e ceva in regula cu TV-ul...

| Wr3nch a răspuns (pentru laeimbrea):

Fals. Sunt modele de Smart TV care au nevoie de adaptor special ca sa ''prinda'' Wi Fi. Probabil e unul din acele modele.

| Vargaadelamirela8686 explică (pentru Wr3nch):

Probabil ca trebuie sa imi cumpar un wi-fi pt.tv,avand in vedere ca nu are wi-fi inclus televizorul.iti multumesc pt.raspuns

| Vargaadelamirela8686 explică (pentru laeimbrea):

La-m conectat prin cablu da nimic, va multumesc pt.raspuns

| Goodweek a răspuns:

Nu știu cum la tine este exact, dar eu am trebuit să cumpăr un alt Router ce-i conectat la primul printr-un fir, deoarece 1 router era departe de TV.