| elutza21 a întrebat:

Mi am luat si eu un Huawei g6609 si as vrea sa stiu daca ma pot loga wifi si pot vorbi pe messenger, iar messenger se downloadeaza de undeva? daca ma loghez pe facebook sau are un tip de messenger zice ca s-ar percepe taxe pentru retele extinse fara fir... in manual nu gasesti explicatii. eu as vrea sa ma conectez la wifi si sa vb pe messenger se poate? nu ma pricep la wifi...messenger pe telefoane, de asta va intreb. Multumesc! dau funda!

Răspuns Câştigător
| V._Viorel_Tudor_1977 a răspuns:

Te poti loga pe wifi, intri in setari - conectivitate - wlan - adaugare, adaugi reteaua (spre ex. reteaua ta de acasa), te loghezi si gata. Nu are messenger, il poti descarca de pe net, cauti aplicatii java - messenger. Taxele se percep daca stai pe messenger si nu esti logat pe wifi, ci pe conexiunea gprs, caz in care trebuie sa platesti un abonament de net pe mobil (taxele reprezinta abonamentul + eventualul trafic in plus fata de ce e inclus in abonament).

| elutza21 explică (pentru V._Viorel_Tudor_1977):

Multumesc. am incercat sa descarc messenge-ul dar imi spune ca telefonul nu este compatibil. sad

| V._Viorel_Tudor_1977 a răspuns (pentru elutza21):

Telefonul este compatibil, eu am acelaşi telefon, pe care am instalat messengerul. Urmează exact paşii ăştia (aşa am făcut eu chiar acum, şi merge, testat de mine): deschide Opera, intră pe http://dl.readforgreed.com/download-yahoo-y-messenger-2-1-jar-java/, şi în josul paginii găseşti "Download link (s)", şi două linkuri "YMessenger2.1.jar(291 KB)" si "YMessenger2.1.jad(5 KB)", dă click pe primul şi începe descărcarea. La tot ce te întreabă, dă "Da", chiar şi când îţi zice că nu are destul spaţiu şi dacă doreşti închiderea aplicaţiei curente java (îţi va închide Opera ca să poată instala Messengerul). La pornire te întreabă dacă vrei să actualizezi la noua versiune găsită, dai tot da până termină el şi la sfârşit îţi apare un ecran mov cu pictograma messenger sub care scrie versiunea 2.2 şi arată că se încarcă, după care apare ecranul în care te loghezi. Dacă ai probleme, vb pe mail tudorvioreljr@clicknet.ro

3 răspunsuri:
| marcusnmc a răspuns:

De conectat la wifi te poti conecta usor, messengerul nu percepe nici o taxa, si nu e nevoie sa il downloadezi eventual daca doresti. De conectat la wifi intri la conectiuni sau la setari depinde unde gasesti setarile wifi, succes.