| DaSuntAnonima a întrebat:

BUNA! mi-am reinstalat windows-ul ieri si mi-am dat azi o scanare online cu ESET la partitia C\:
mi-a gasit 133 de virusi dintre care 2 erau de un tip numit HTML/ScrInject.B.Gen.Virus
iar ceilalti 131 erau denumiti Win32/Neshta.A virus

acum stau si ma intreb, daca dau sa`mi stearga virusii, oare cumva o sa imi strice toate componentele windowsului instalat? pentru ca posibil nu va mai fi intreg? ce trebuie sa fac? sa ii sterg?
nu exista vreun antivirus care doar trateaza visierul, il curata si lasa totusi fisierul curat acolo?
poate o sa imi raspunda cineva... sper.
dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| Luxeternus a răspuns:

Se prea poate ca acei virusi sa fii afectat si windowsul.Ai toate sansele sa nu iti mai mearga deloc.
Recomandarea mea este sa iti cauti un windows curat ( sa nu fie alterat in nici un fel) si sa faci o reinstalare curata.In timp ce faci instalarea sa nu ai cablul de internet bagat in calculator sau daca ai wireless, opreste-l sau nu te conecta deloc la el. Daca bagi cablul de internet primul lucru pe care il faci este sa iti iei un antivirus.
Kaspersky, avast, Nod 32.

1 răspuns:
| DaSuntAnonima explică:

Mmda nu mai merge sa deshid nici unprogram instalat sau sa instalez vreun program, nu merge nimic de tipul.exe
cat despre instalarea unui nou windows de cateva zile primes aceeasi eroare ``windows memory overflow`` stiu ca c\: ul nu a fost niciodata formatat iar cand incerc acum sa il formatez nu mi se da voie nici din command prompt nici din click dreapta pe partitie.
happysuper