| Loveisawayto a întrebat:

Buna!
Mi-ati putea recomanda o camera profesionala de fotografiat buna si accesibila? As vrea sa scoata persoanele foarte clar si imprejurimile blurate. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Doresti un DSLR din cate vad!
Astea se impart in doua categorii entry-level (Ex: 550D, 600D 700D) si professionale(Ex: 60D, 7D, 6D, 5D 1D).
Cele din entry/level scot poze bune dar trebuie si un obiectiv pe masura. Obiectivul stock e "praf", iar un obiectiv bun costa.
Imaginea blurata o obtii cu un obiectiv care suporta o deschidere focala de F1.8 sau F1.4.
F/1.4 este destinata portretelor, deci ideal ar fi un F/1.8.
Ai nevoie de o camera de la 2000 lei in sus si un obiectiv de 1500-2000. La mana a 2-a le gasesti mai ieftin, dar nu recomand.
Sau, iesi mai ieftin daca cumperi un bridge cu obiectiv incorporat, insa calitatea imaginii nu este ca la un dslr.