| Lauraquestion a întrebat:

nu prea mai am memorie in pc, si apare o chestie care se numeste "Disk Cleanup" si sterge lucruri. Dar mai exact, ce sterge? Mersi

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acesta sterge tot ce a ramas in urma dezinstalarilor, memoria cache, istoricul navigarii, sterge tot din Recycle Bin etc, respectiv tot ce nu mai este necesar. Nu sterge nimic din sistemul de operare, nici programele si nici alte fisiere ce le ai pe calculator(muzica, video, text etc). Numai bine!

| JaJe a răspuns:

Sterge in special fisierele temporare, fisiere la care cand intri pe un site, si atunci se incarca acele imagini, acele imagini de exemplu, se salveaza automat pe calculator ca memoria zisa si CACHE, sterge fisierele care nu au mai fost folosite mai mult de 60 zile (nu fisiere de la programe sau jocuri) ci simple librarii care nu au legatura una cu celalalta, si bineinteles, cosul de gunoi.

| cataalecs96 a răspuns:

Probabil fisiere goale, fisiere pe care nu le folosesti

| Lɑяisɑ a răspuns:

Poate chiar sa stearga totul.

| UsErNaMeTPU a răspuns:

Salut disc cleanup, intervine cand tu nu mai ai spatiu liber in in partitia respectiva si el curata partitia de (erori temporare si fisiere vechi pe care tu le-ai dezinstalat dar au ramas ) de ce face asta pentu a face loc in partieti sa mearga mai usor.

| Hannibal_3697 a răspuns:

De obicei DiskCleanup şterge fişiere invalide, vechi, care nu mai sunt folosite de mult timp, fisiere temporare... poți alege singură care tip de fișiere să le șteargă, dupa ce apeși disk cleanup, se deschide o fereastră unde poți bifa ce doresti. Mai este o opțiune, dai click pe More Options, tot din această fereastră, sus, langa Disk Cleanup. Din fereastra care se deschide cauti System Restore,(you can free more disk space by remooving all but the most recent restore point.) apeşi clean up. Această opțiune eliberează mult spaţiu pe hard disk, cum scrie acolo, şterge toate punctele de recuperare pentru windows, mai puţin ultima, aceste puncte restore fiind date, (o cantitate apreciabilă), pe care Windows-ul le salvează de fiecare data când apare o modificare în sistem, instalare de programe, etc. şi nu mai prea au ce cauta pe disk.

| NesCafe a răspuns:

Salut Lauraquestion eu iti sugerez sa mai stergi ceva din pc-ul tau ca sa aiba si el putina memorie. Si acel Disk Cleanup iti sterge fisierele care au mai ramas de la alte fisiere care le-ai sters iti mai sterge el niste chesti ca sa ai putina memorie...etc. happy NuMai bine sper ca te-am ajutat.

| Geomik a răspuns:

Ati apare Disk Cleanup pentru ca nu folosestii cum trebuie memoria lui incearca sa instalezi jocuriile si aplicatii care au memoria mai mare in My computerbig grin sau E care sunt libere, pentru ca ele se instaleaza automat in C pana cand se umple memoria!

| jackzorn a răspuns:

Nu sterge decat fisierele temporare, cookies-urile de la internet explorer, history-ul de la windows etc. deci stai linistit ca nu iti sterge fisierele tale

| Florin_Mrr_1997 a răspuns:

Tot