| Alexaaa. a întrebat:

Buna
Nu stiu ce se intampla de 2 zile am ramas fara spatiu deloc
Inainte aveam 1gb acum nimic
si nici nu am instalat nimic deci nimic
Cred ca am luat virusi
ajutati`ma
dau funda
dar nu sa reinstalez windowshappy

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi dacă vrei să câştigi ceva spaţiu pe HDD atunci dezactivează funcţia de hibernare din:
START/CONTROL PANEL/POWER OPTIONS/din fereastra ce apare selecetază HIBERNARE/debifezi de acolo activarea funcţiei hibernare/OK
Dezactivează funcţia de restaurare sistem din:
START/CONTROL PANEL/SYSTEM PROPRIETIES/selectezi tabul SYSTEM RESTORE şi bifezi acolo Turn off sysetm restore for all drives(parcă aşa îi în engleză, la mine îi în RO)/OK şî aştepţi un pic.
Apoi defragmentează HDD folosind un utilitar9Glary utilities Portable, de exemplu că este gratis şî face treabă bunicică sau TuneUP utilities 2010 sau dacă nu prea ai RAM 2008-ul(ăsta îi trial de 30 de zile).
Iar din servicii(services.msc) mai închide următoarele servicii; asta pentru a creşte puţin preformanţele sistemului de operare;
Automatic Updates-Disablet(starea inplicită este Automatic)
System restore srevice-Disablet (Automat inplicit)
Erorr Reporting Service-Disablet(Automat inplicit)
Help and support-Disablet(Automat inplicit)
Şi apoi dupa ce ai oprit şi dezactivat Help and support intră în
C:/Windows/Help t şi şterge de conţinutul fişierului Help dar numai fişierele, folder-ul Tour trebuie să rămână iar conţinutul lui trebuie şters.Succes

| DeyCj a răspuns:

Păi o cauză ar putea fi că sa actualizat sistemul de operare sau şi-a făcut un back-up. Fă operaţiile ce le-am detaliat mai sus şi ar trebui să eliberezi ceva spaţiu de HDD.

| karellen a răspuns:

Nu cred ca e vorba de virus, doar un backup facut de Windows. fa un disk cleanup pentru discul C, si alege din al doilea tab optiune Delete all but the most recent restore point. sigur vei castiga spatiu asa

| cornel a răspuns:

Baga-ti un antivirushappy

panda
norton
avast

| Fredie a răspuns:

Buna. Mai in primul rand ar trebui sa ti scanezi pc ul de pe o sursa externa, avand in vedere ca sunt sanse sa fie deja virusat. Apeleaza si tu la un amic cu un laptop si roga l sa ti faca un full system scan. Daca are un antivirus bun ar trebui sa te ajute. In caz contrar va trebui din pacate sa instalezi iarasi win ul, pentru ca alta solutie nu este. Ignora faza aceea cu turn off system restore. Daca ai virusi nu te va ajuta cu absolut nimic, ba dimpotriva iti vei bate cuie in talpa si mai rau. Acea optiune din XP sau Win 7 este utila tocmai pentru a ti proteja sistemul in astfel de cazuri. Adica daca iei vr un virusel, iti instalezi tu ceva softuri cu probleme, poti restaura utulizand acea optiune, versiunea curata a windowsului. Sigur ca inainte sa faci asta, va trebui sa cureti sistemul de virusi sau respectiv sa dezisntalezi softul problematic. Multa bafta! Pa, pa.

| Incubus a răspuns:

Ai virusi doar daca mere calcu mai greu sau face fite, ai primit raspunsuri bune desi unele mai si exagereaza.
la categoria antivir eu iti recomand:
bit def cu licenta
norton doar cu licenta
AVG este gratis(in ordinea in care au fost scrise)
gaby are dreptate si poti elibera mai mult de 2 si anuezi o functie pe care eu unul nu am folosit-o nici macar o data(eu anulez optiunea din start din momentul in care a terminat de instalat windu)
altceva ce mai poti face ce nu am vazut pe aici este daca si doar daca ai mai mult sau 4 gb de ram pentru vista si mai mult sau 2 pentru xp poti dezactiva memoria virtuala a calcului (daca esti gamer inrait doar fa-o mai mica sau o muti in D daca ai mai mult spatiu)dai clic dreapta pe my comp si la protectie sistem(vista), avansat, prestatie, avansat, mem virt, change anulezi sau micsorezi, muti locatia memoriei in alta partitie(depinde de ce ai nevoie)de exemplu eu am 3 G ocupati de acest fisier desi mem RAM este sub jumatate dar nu am probleme cu memoria asa ca o las deocamdata asa cum este.in XP este asemanatoare ruta, o gasesti tu
mai poti sa stergi tot ce gasesti in folderele temp(dai cu search din start sau din o fereastra deschisa sus in dreapta la vista)nu uita doar continutul nu si folderele!
o defragmentare te va ajuta foarte mult la performante dar nu la spatiu (eu iti recomand o defragmentare si o scanare de erori si virusi in fiecare luna)
in rest daca ai spatiu in D mai muta din ce ai pe desktop(doar foldere mari nu si scurtaturie(nu toate au sageata aia intr-un colt dar poti afla prin clic dreapta, propietati))
tot de ajutor poate fi si daca faci curat in my doc
in rest nu cred ca te mai poate ajuta si restul(parerea mea, tu faci um vrei)bafta si la mai mare(spatiu pe hard)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai intra in start dai click dreapta pe" My Computer" si alege "Properties" apoy alege "System Restore" si dai" turn off system restore on all drives"
o sa vezi ca vreo 2gb o sa ai liberi assha ca lasa si tu o fundita te rog

| rak751 a răspuns:

Poate ai descarcat ceva de pe net si ai uitat unde.cauta si mai sterge ce nu trebuie si apoi fai un disk cleanup.