| pinti01 a întrebat:

Nu știu foarte bine cum stă treaba cu licențele OEM. Deci treaba e în felul următor. Acum 5 ani am cumpărat un calculator și un windows 7. Acum vreau să-mi cumpăr un laptop, iar laptop-ul pe care vreau să-l cumpăr nu are windows isntalat. Întrebarea mea este: eu pot folosi pentru a instala pe laptop DVD-ul cu windows pe care l-am folosit și la calculator sau trebuie să cumpăr unul nou?

Răspuns cât mai rapid!
Mulțumesc anticipat!

P.s.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Licenta se refera la folosirea Windows-ului pe UN calculator.
Daca laptopul tau functioneaza (?) cu W7, atunci poti instala pe el legal W7 cu licenta pe care-l ai, cu conditia sa nu-l mai folosesti pe calculatorul vechi. In acest caz poti primi toate upgrade-urile legal, inclusiv trecerea la W10.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu mi-am luat un laptop de la Altex in decembrie.Baiatul de acolo mi-a spus ca suporta de la windows 8 in sus. Intrebi in magazin daca poti baga w7 pe care il ai.

| pinti01 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Chiar m-ați ajutat.