| Valeriu12345 a întrebat:

O sa incerc sa explic cit mai exact problema mea. Am creat un site ( mai multe pagini in limbaj HTML cu ajutorul lui notepad) arata cam asa file:///C:/pagini/home.html. Acuma ce trebui si cu trebuie sa fac ca acest site sa poata fi vazut nu doar de pe calculatorul meu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai sa iti explic cum merge treaba. Tu ti ai facut site ul local la tine si poti vedea pagina in browser pentru ca sursele sunt pe calculatorul tau.

Pentru ca altcineva sa vada sursele trebuie sa le postezi pe un server vizibil de restul. Acest server se numeste hosting si fie il poti inchiria contra unei sume lunare daca vrei ceva mai performant sau poti folosi diverse hostinguri gratuite.

Odata ce ai un hosting pe care sa iti pui sursele ai nevoie de un domeniu prin care sa le acesezi. Domeniu trebuie sa il cumperi insa daca apelezi la un hosting gratis acestea iti ofera un subdomeniu gratis.

cauta pe google "free hosting" si ai sa gasesti o groaza de astfel de servicii

6 răspunsuri:
| Digital112 a răspuns:

Trebuie sa cumperi un domeniu
http://www.claus.ro/

Răspuns utilizator avertizat
| Digital112 a răspuns (pentru Valeriu12345):

Stiu doar ca trebuie sa cumperi domeniu, intreaba pe altii

| Brotacelul a răspuns:

Eu iti recomand sa-ti creezi site-ul prin www.ucoz.ro - toate sabloanele lor sunt editabile, astfel incat iti poti pune in practica toate cunostintele HTML.
In plus, au si forum.ucoz.ro - unde gasesti numeroase materiale utile in dezvoltarea site-ului tau.

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

Creaza siteul pe ucoz.ro

| kovacskriszti a răspuns:

Mai intai e bine sa incerci cu un serviciu ca si ucoz care iti da gazduire gratis dar daca te pasioneaza ar fi bine sa inveti un limbaj de programare cum e PHP si sa iti ei un domeniu. Servicii de webhosting gasesti pe google cate vrei. Dar initial ar fi bine sa iti faci siteul offline si daca ai si PHP poti incerca cu Xamp-ul sa vezi cum merge. Cu HTML poti sa vezi si doar cu browserul.