| viodoi a întrebat:

Buna, poate cineva sa-mi sugereze (eventual daca exista), o aplicatie Android care sa-mi citeasca, atat carti cat si articole de pe browser? Multumesc anticipat, o zi buna

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Frate, dar mare putoare esti, daca nici sa citesti nu esti capabil.

| Wr3nch a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate omul are probleme cu vederea: )

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wr3nch):

Daca avea probleme cu vederea, nu ne scria acum pe TPU... ca nu vedea laughing

| mastadont a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai informeazăte înainte să faci comentarii de genul, poate omul are probleme de vedere și nu știe ce programe să folosească pe Android. Dacă o persoană nu vede bine nu înseamnă neapărat că e incapabilă să scrie și să citească, mai ales că există atâtea tehnologii asistive.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mastadont):

Mai informeaza-te tu!
Ca baiatul asta nu are nici o problema cu vederea, doar cu lenea.

| viodoi explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua, este usor sa "dam cu presupusul ", nu cred ca trebuie sa ma justific, am 2 fetite, una de 3 si alta de 7 ani, lucrez in 3 schimburi cu sotia mea si uneori intorcandu-ma de la schimbul de noapte inainte de a ma culca, trebuie sa trezesc micutele sa le imbrac si sa le duc la scoala,(gradinita).Pur si simplu nu am timp sa stau relaxat sa citesc, nu ma lamentez, am 2 copii inteligenti si bine crescuti, oricum necesita timp si atentie pentru a ma ocupa de ele si celelalte activitati cotidiene din jurul casei.Sunt abonat la o biblioteca online, timpul nu-mi permite sa citesc, cate carti as vrea, de aceea consider c-ar fi mult mai usor sa "ascult" in casti in timp ce prestez alte activitati.Mi-ar place sa mai fiu la acea varsta cad ai totul de-a gata si te plictisesti, am 52 de ani si consider inutil comentariul dvs, oricum situl a fost creat pentru a ne ajuta intre noi daca suntem capabili, de nu, mai bine ne abtinem, asta di respect pentru aproapele nostru si pentru a demonstra un minim de bun simt.Va doresc o zi buna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru viodoi):

Multi inainte!
Si eu tot de-un leat cu tine.
Totusi, sa revenim la oile noastre, ca nu mi-am dat cu presupusul, vorbind in necunostinta de cauza, pentru ca cunosc 1 caz similar, unde-i lenea implicata, nu vederea. Initial m-a amuzat insistenta baiatului, si am inteles ulterior de ce, fiindu-i lene sa citeasca, voia sa auda lectiile si eventual sa se joace pe computer, in timp ce asculta lectiile. Asta ca sa-i dovedeasca lui maica-sa ca el invata, chiar daca se joaca. Ma rog, nu a convins pe nimei, asa ca, invatatul se intampla in camera ude nu are computerul si nici telefonul nu ii este lasat la idemana.
Aveti copii foarte mici, care nu merg inca la scoala si nu sunt smecheri, incercand sa gaseasca metode sa va pacaleasca cu invatatul.
Ai mei copii sunt deja majori si cu facultati terminate, dar eu vorbesc de copii unor prieteni, care au intre 10 si 14 ani, socandu-ne cu ce idei vin si cum incearca sa-si pacaleasca parintii si sa-i convinga de utilitatea lor, totul invartindu-se in jurul computerului si a jocurilor.
Nu-i cazul sa luati nimic personal, ca nu-i atac la persoana, doar vorbesc din experinta de viata.
Va doresc... o noapte buna!

| viodoi explică (pentru Violleta2022):

Domnule, am 55 de ani, 2 fetițe de pana in 10 ani si lucrez in 3 ture, am o lista lunga de carti ce doresc sa le lecturez, dar nu am timp, de aceea sunt in cautarea unei alternative, deci nu este binevenit sa va dati frau liber fanteziei.

| viodoi explică (pentru Violleta2022):

Ma repet, am 55 de ani si 2 copii minori, lucrez in 3 ture, deci nu am timpul necesar, nu c-as fi un alintat. Ce sens au aceste comentarii insipide, de vrei s-ajuti, ajuta, de nu... pastreaza pentru tine parerile

| viodoi explică (pentru Violleta2022):

Nu-s "fratele", tau, inainte de a face afirmatii, intreaba: - eu oricum, din bun simt, iti raspundsickAm 55 de ani si 2 copii minori, lucrez in 3 schimburi. TU CINE ESTI CA SA MA JUDECI?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Google Assistant stie sa citeasca destul de multe...

| viodoi explică (pentru Wr3nch):

Iti multumesc, dar este o voce "robotica", ce te face sa-ti treaca cheful de-a asculta. Ms oricum

| Bizon95 a răspuns:

Mai, oameni buni, daca nu a-ti auzit de tastatura si "monitor" in braile, si cu voce, nu inseamna ca omul nu are probleme cu vederea

pe Android nu stiu, dar stiu ca pe PC exista niste solutii interne ale windows-ului care ar fi destul de bune (sunt frecate de multa vreme), si pot sa iti vorbeasca tot ce vrei sa auzi

| mastadont a răspuns:

Nu știu dacă există aplicații speciale care să citească doar ce vrei tu însă majoritatea telefoanelor vin și cu un cititor de ecran preinstalat care este folosit în principal de persoanele cu probleme de vedere. Îl găsești în setări la accesibilitate, pe Android cred că se numește talkback. Cu ajutorul cititorului de ecran poți să faci cam tot ce faci și fără, adică să suni, trimiți mesaje, citești articole, cărți, etc însă ai grijă că se va schimba drastic modul de funcționare al telefonului așa că, înainte de a activa această opțiune, informează-te exact despre ce gesturi va trebui să folosești să navighezi pe telefon. Nu sunt așa de familiar cu cititorul de ecran folosit pe Android, însă cred că gesturile sunt asemănătoare cu cele folosite de voiceover pe ios. Atingere dublă pentru a intra într-o aplicație sau a activa un buton, glisare la dreapta sau la stânga pentru a te deplasa la articolul următor sau anterior, glisare cu două degete în jos pentru a citi de la cursor până la sfârșit.

| viodoi explică (pentru mastadont):

Se vede ca nu ai fost pus in situatia sa folosesti sistemul ce mi-l explici. Este total deranjant, o voce "robotica", ce recunosc, pentru cei nevazatori poate fi de mare folos. Eu am 2 copii minori si muncesc in 3 schimburi, neavand suficient timp cat mi-as dori pentru. lectura, asta-i tot, iti multumesc oricum.

| Algo098 a răspuns:

Un singur raspuns pare ok ca n-am timp sa verific. Restul sunt date cu rautate. Poate omul nu vrea sa stea cu ochii in telefon ca nu e chiar OK.

| viodoi explică:

Buna ziua, este usor sa "dam cu presupusul ", nu cred ca trebuie sa ma justific, am 2 fetite, una de 3 si alta de 7 ani, lucrez in 3 schimburi cu sotia mea si uneori intorcandu-ma de la schimbul de noapte inainte de a ma culca, trebuie sa trezesc micutele sa le imbrac si sa le duc la scoala,(gradinita).Pur si simplu nu am timp sa stau relaxat sa citesc, nu ma lamentez, am 2 copii inteligenti si bine crescuti, oricum necesita timp si atentie pentru a ma ocupa de ele si celelalte activitati cotidiene din jurul casei.Sunt abonat la o biblioteca online, timpul nu-mi permite sa citesc, cate carti as vrea, de aceea consider c-ar fi mult mai usor sa "ascult" in casti in timp ce prestez alte activitati.Mi-ar place sa mai fiu la acea varsta cad ai totul de-a gata si te plictisesti, am 52 de ani si consider inutil comentariul dvs, oricum situl a fost creat pentru a ne ajuta intre noi daca suntem capabili, de nu, mai bine ne abtinem, asta di respect pentru aproapele nostru si pentru a demonstra un minim de bun simt.Va doresc o zi buna.

| viodoi explică:

Am o lista lunga de carti de citit, dar timpul nu-mi permite s-o fac, deci as prefera o aplicatie care s-o faca-n locul meu, ascultand astfel in casti, in timp ce prestez alte activitati. Exclus acele aplicatii cu voce robotica. Multumesc anticipat.

| Wr3nch a răspuns (pentru viodoi):

Atunci cauta audiobooks pe net. Gasesti si pe bani si ''gratis'' si is citite de oameni. In romana cam greu, dar in engleza sigur.

| viodoi explică (pentru Wr3nch):

Pai vezi, tocmai tu recunosti, "in romana, mai putin", iata, eu locuiesc de22 se ani in Italia, dar daca am posibilitatea de a alege intre o carte scrisa in Italiana si alta i romana, intotdeauna o fac in favoarea celei rimanesti, care-mi e mai "aproape de suflet", "lingua madre" cum spun Italienii. Si-ntradevar majoritatea cartilor ce le am in lista sunt in rom. c-apoi, avand o asemenea aplicatie, ar fi mult mai la-ndemana, negasind audiobook-uri similare cartilor deja descarcate. Iti multumesc oricum