| Meicy a întrebat:

Buna. Primesc mesaje de pe diferite numere de telefon si sunt cred ca sunt nr de cartele. Pot afla de pe ce telefon sau locatia de unde trimit? Multumesc.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

TU NU POTI.
Daca sunt mesaje de amenintare, atunci poti apela la politie, dar si ei au slabe sanse (daca telefonul este cu numar pre-pay).
NU SUNA INAPOI numere necunoscute, fiindca pot fi cu suprataxare!

| Simpatic a răspuns:

Nu ai cum sa afli si daca ai avea cunoasterea si echipamentul sa faci acest lucru cu siguranta nu ar fi legal!
Deci pe scurt, nu poti afla!
Daca iti creeaza probleme, iti aduc injurii sau amenintari, poti sa mergi la politie cu aceste mesaje.
Dar fiind cum intuiesc si eu cartele tip PrePay, si acestia scot si arunca acele cartele, nici politia nu prea are ce face

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta ce crezi tu, doar ca esti sunat ca sa fi sicanat, sau ca sa fi curios si sa suni inapoi, ca-n felul asta esti tu taxat.
Ce nu cunosti, blochezi si nu raspunzi!
Nu ai cum sa afli locatia, daca te suna cu numar ascuns.
Daca apare un numar il poti nota si poti vedea codul tarii de unde esti sunat, dar nu uita: daca nu-l cunosti _ nu raspunzi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti

| ReddY25 a răspuns:

Nope

| MrTech1HD a răspuns:

Cel mai ok ar fi sa le blochezi și sa nu suni înapoi, pot fi numere care se taxează și dacă ai abonament îți poate genera un cost suplimentar foarte mare. Iar legat de localizarea lor, nu ai cum