| koodathenigga a întrebat:

Buna seara. Aproape la 3 zile primesc mesaje pe telefon de la aceleasi 3 numere. Sunt ingrijorata pentru siguranta mea. Cand incerc sa sun la ele nici macar nu se apeleaza. Sunt cartele folosite doar sa se initieze aceste apeluri. Ce pot face? Cum pot afla cine face astfel de glume proaste? Politia poate face ceva?

14 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Mai bine ne-ai spune ce scrie in acele mesaje ca sa ne dam seama daca reprezintă un pericol si sa-ti spunem ce ai putea face.

| mi25 a răspuns:

Atentie ca sunt asemenea numere care te suna si asteapta sa suni inapoi si te incaseaza la suprataxa. Cineva a platit vreo 300 de lei.

| Yuoia a răspuns:

Ai vazut prea multe filme proaste americane!

| mi25 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu este nimic de criticat. Se intampla asa ceva. Un membru din familia mea a primit asemenea telefoane cate 3 zile la rand in vreo 4 reprize.
Asa ca daca nu cunosti stai si citeste, nu-ti da cu parerea.

| Yuoia a răspuns (pentru mi25):

Nu e vorba ca nu se poate sau de suprataxa. Ci de "Sunt ingrijorata pentru siguranta mea."

| koodathenigga explică (pentru Yuoia):

Vorbesti si tu sa nu adormi prietene. acest cineva trimite familiei mele si mie pe numerele noastre cu locatiile in care eu ma aflu, jigniri si amenintari.

| mi25 a răspuns (pentru Yuoia):

Ti-a raspuns koodathenigga

| Yuoia a răspuns (pentru koodathenigga):

Si tu daca ai dreptate, de ce nu raspunzi userilor concret la intrebari? De ex, continutul exact al acelor mesaje si prefixul numerelor de unde esti sunata.

| Yuoia a răspuns (pentru mi25):

Ai doua conturi aici pe TPU?

| mi25 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu. De ce?

| cfrtobias a răspuns:

Ce mesaje primesti? ce scrie in el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam aiurea ce zici tu, aici :

" Aproape la 3 zile primesc mesaje pe telefon de la aceleasi 3 numere"

A doua oară

"Sunt cartele folosite doar sa se initieze aceste apeluri"
Hotărăște-te.

Pentru mesaje tip spam politia nu se implica. Dacă sunt mesaje de amenințare, posibil să se implice. Dar greu sa fie descoperit făptașul/făptașii. Mai bine schimbi numărul de telefon. Și cu asta basta.

Si vezi ca de multe ori posibil ca numărul tău să fie adăugat aleatoriu în baza de date a celor care fac sondaje pe telefon. Mai am un telefon pe care îl folosesc vara, GPS pe bicicletă. În el este o cartelă pe care nu o folosesc, este în grație. Expiră cred că la anul. Însă nimeni nu poate apela având setat ca numai contactele să poată suna. Și tot nimeni nu știe acel număr pentru că nu l-am dat nimănui. Apoi în istoric blocare am găsit recent peste 70 apeluri, de la x numere, apeluri și de acum 7 luni. Caut câteva dintre ele pe google și găsesc număr tip spam cu sondaje prin telefon.

Eu trebuie să merg la poliție?

| Anuket a răspuns:

Le blochezi.

| xXVranceaXx a răspuns:

Probabil numere de străinătate. Sau de RO? Există riscul ca numărul tău de telefon să fie leaked. Încearcă site-ul "I Have Been Pwned". Dacă sunt spam, poţi să le blochezi. Dacă sunt de ameninţare, du-te la Poliţia Română.