| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Prin ce metodă a fost editat acest videoclip?

https://youtu.be/3J5yuaA3x-E
NU mă refer la programul de editare folosit, ci la CUM poți " decupa " / tăia secvențe din video-uri aleatorii de pe YouTube din munca altor youtuberi, chiar ' profesioniști ' sau din anumite canale aleatorii de pe YouTube, gen acesta!, și să-ți faci PROPRIUL VIDEOCLIP?
Se downloadează / descarcă fiecare videoclip DIN CARE vrei să " sustragi esența ", și APOI le editezi, sau CUM / Ce metodă se folosește?
Cât mai pe larg, răspunsul ( pentru cine se pricepe! ), cât și mai... Legal!

Mulțumesc! Ofer funda!

https://www.tpu.ro/......priul-meu/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.safemusiclist.com/can-use-copyrighted-music-youtube/

Nu ai nevoie de obtinerea acordului.
Ai obligatia doar sa treci acolo in descriere toata porologhia (nume piesa, autor, casa de discuri, etc).

Chiar daca nu o treci, YouTube are implementat un sistem amplu prin care poate detecta melodia integrata in clip, si ii da de stire autorului de drept (casei de discuri, publisherului...).

Acesta decide ce se va intampla cu clipul tau.
Il poate sterge,
ii poate da mute melodiei,
iti poate bloca monetizarea piesei in caz ca exista,
sau poate sa adauge reclame, 1 la fiecare 3 minute, care vor lucra pentru el, tu nu vei castiga nimic din vizualizarile lor, etc

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Buna!
Da, bineinteles ca trebuie descarcate, si cel mai usor poti sa le descarci utilizand un PC/laptop.

Se poate si de pe Android, insa e mult mai dificil, si mai exact, mai mult de munca.

Pentru PC, ai programul gratuit 4K YouTube Downloader.

Apoi instalezi KineMaster, PowerDirector, Videoleap, sau VN Video Editor Maker, incarci clipurile dorite, si te apuci de decupat secventele pe care vrei sa le pastrezi.
Stergi restul, ce nu iti foloseste, le aranjezi pe cele ramase in ce ordine doresti, introduci text, etc...

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cat despre legalitate,
inca de acum 2 ani s-a vorbit despre un proiect de lege care sa protejeze autorii la sange, astfel incat chiar si pentru un cover sa trebuiasca sa ai acordul artistului.

Din fericire, pana la momentul de fata nu s-a materializat nimic.
INCA.

Cu muzica ai insa grija, orice clip ce contine melodii care nu sunt roialty free, va fi sters de obicei, desi nu mereu din prima zi.

Mai exista si alti youtuberi care posteaza bucati din alte clipuri, important e cum le postezi.
Daca doar ai de gand sa faci un colaj cu cadre random, posibil sa fie dat jos (candva).

Daca faci un clip de genul: "react to", nu va avea nimeni treaba, atata vreme cat tu transformi si "imbunatatesti" continutul pe care il preiei.

Sper ca ai remarcat de aici esenta: se incurajeaza creatia, originalitatea, punctul de vedere,
nu copierea, clonarea, continutului deja existent.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Bună.

Nu este asta ILEGAL / piraterie?
( descărcarea tuturor acestor videoclipuri pe care vreau să le utilizez în acest scop, în PC -ul / laptopul /tableta / telefonul meu? )
Și dacă NU, prin ce METODĂ / metode este Perfect Legal?

Toți youtubarii, bănuiesc procedează la fel ¿

P.S: Încă nu am un PC / laptop happy

P.S2: Nu există și o metodă, prin care să nu fiu nevoită să descarc videoclipurile din care doresc să "extrag esența"?

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Ce vreau să intreb, este - NU ¿ este MAI ILEGAL downloadarea acestor videoclipuri în PC / laptop... decât creearea acestui tip de conținut, de care vorbeam?

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Https://youtu.be/3J5yuaA3x-E

La " Descriere ", apar acele companii muzicale, care DEȚIN drepturile de autor asupra muzicii utilizate în acest clip. Ce înseamnă asta? Că autorul acestui clip / youtubarul a OBȚINUT APROBAREA de a utiliza cântecul în acest videoclip?¿ Dacă da, CUM a obținut aprobarea, prin ce metode?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

NU e ilegala descarcarea clipurilor de pe YouTube in PC/laptop.
La momentul de fata nu exista inca o lege care sa protejeze creatorii de continut.
Si cand va exista, tot vei avea voie sa urci ce doresti, numai ca si acestia vor putea sa iti raporteze clipul catre YouTube, si cel mai probabil iti va fi sters.

Exista pe PC nenumarate programe cu care poti descarca clipurile de pe YouTube.
Eu folosesc 4K Video Downloader, l-am cumparat.
Are si versiune gratuita, dar cumparandu-l, poti descarca playlisturi sau canale intregi din 2 clickuri.
Tot versiunea contracost iti ofera rezolutie maxima, 8K. (Dar nu e cazul, nu am inca PC sa duca 8K).

https://www.4kdownload.com/

Pe Android exista programe de scos, dar nu o sa le gasesti in Google Play.
Trebuie sa setezi din telefon sa permita instalarea din surse necunoscute, si sa cauti pe net un astfel de program.
Descarci apoi APK-ul in telefon, si il instalezi.

Nici crearea acelor clipuri nu e la momentul de fata ilegala, atata vreme cat adaugi ceva de la tine, fie comentezi pe marginea lor, fie creezi ceva interesant, artistic, haios.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

" Licențiat către YouTube de "

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.safemusiclist.com/can-use-copyrighted-music-youtube/

Nu ai nevoie de obtinerea acordului.
Ai obligatia doar sa treci acolo in descriere toata porologhia (nume piesa, autor, casa de discuri, etc).

Chiar daca nu o treci, YouTube are implementat un sistem amplu prin care poate detecta melodia integrata in clip, si ii da de stire autorului de drept (casei de discuri, publisherului...).

Acesta decide ce se va intampla cu clipul tau.
Il poate sterge,
ii poate da mute melodiei,
iti poate bloca monetizarea piesei in caz ca exista,
sau poate sa adauge reclame, 1 la fiecare 3 minute, care vor lucra pentru el, tu nu vei castiga nimic din vizualizarile lor, etc