| dyana98dy a întrebat:

Recent mi-am cumparat telefonul Allview A4You. Am umblat prin setari si am observat optiunea internet prin usb, o bifez si se activeaza dar tot nu pot accesa internetul. Cum pot intra pe net prin cablu usb?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Conectezi ceva ce da net pe cablu USB: un router, un modem, un switch, la compul tau, printr-un cablu USB. Dara device-ul tau de net nu are posibilitatea sa scoata net prin usb atunci nu poti obtine o conexiune prin USB.

| dyana98dy explică (pentru StefanKogut):

Stii cumva cum se ruteaza telefonul? ca am auzit ca se poate... multumesc happy

| StefanKogut a răspuns (pentru dyana98dy):

Da se poate, dar in mod normal nu ai nevoie de asa ceva, iar daca o aplicatie nu merge altfel atunci inseamna ca e nesigura pentru tine. Realizarea unui root user da posibilitatea acesarii fisierelor de sistem, iar cum telefoanele si in general device-urile mobile tind sa devina foarte personale, fiind containere pentru data incepind cu domiciliul, dar si cu conturile bancare sau alte date private, realizarea unei porti de acces la tot ce e in device-ul respectiv nu e o idee buna (de aia a si eliminat producatorul posibilitatea de a te conecta ca root user), iar oferirea de acces la acest nivel unei aplicatii e o idee si mai proasta pentru ca nu stii ce va face aplicatia aia pe device-ul tau silently. Daca nu te-am convins si totusi vrei sa rootezi device-ul, uite aici o metoda mai simpla: http://www.cnet.com/how-to/how-to-easily-root-an-android-device/