| aleedy44 a întrebat:

Recent mi-am pus router si la un moment dat nu mai emitea un semnal bun asa ca iam apasat butonul de la spate(reset) du unde mi sa resetat routerul. Nu stiam ca asta o sa se intample si acum nu mai am net. Imi spune si mie cineva cum pot sa il reinstalez?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

În funcție de modelul router-ului trebuie să accesezi adresa IP a acestuia folosind browser-ul de internet.
Apoi, în funcție de ce operator ai la internet prima dată se setează la WAN:
ppp0e pentru RDS și NEXGEN
se introduce userul și parola și apoi se seteaza pe Always conected nu conected on demand
se salvează setările
Dynapic Ip pentru Telekom și UPC
Din Wireless. Wirell security
Aici la SSID vei schimba numele roter-ului într-un nume care-l vrei
Se navighează apoi în tabul de security și se setează parolă pe WPA2 și îi dai o parolă recomand sa fie formată din litere mici și mari, cifre și caractere($ #!, etc).Se salveaza setările iar dacă router-ul cere reboot, dă-i reboot
Succes

1 răspuns:
| Deliiiia a răspuns:

Introduci cd-ul de instalare si urmezi pasi ce iti vor aparea pe ecran. Instalarea e relativ simpla. Daca nu mai ai cd-ul downloadeaza programul de instalare de pe internet, avand grija sa fie cel specific firmei routerului.