| BCătălin91 a întrebat:

Salutare. Am internet prin fibra de la Digi prin router primit de la ei. In seara asta am apasat din greseala pe butonul WPS de pe el si unul din led-uri a inceput sa clipeasca in continuu, asa ca nu stiam ce am facut si am oprit si repornit routerul. Este vreo problema ca am apasat butonul ala. Vad ca parola tot aia a ramas si nu mi s-a resetat nimic asa cum citeam pe internet printre cazuri.

Răspuns Câştigător
| NotthePlaYer a răspuns:

Da, oricine ar putea dacă ar face conectarea prin același mod și în același timp, și trebuie să fie în raza de transmisie a routerului. Dar având în vedere că l-ați repornit, s-a anulat acel proces.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Wps este un buton de criptare a parolei; nu l-am folosit niciodată.
Dacă ai nevoie să schimbi parola suni la RDS.

| BCătălin91 explică (pentru anonimg):

Nu aveam nevoie sa schimb parola. Stergeam praful prin zona, si am apucat nebunia aia de router, apasand din greseala pe butonul ala.

| anonimg a răspuns (pentru BCătălin91):

Lângă wps este butonul wlan care îți oprește internetul wifi dar rămâne net pe cablu.

| Cksihja a răspuns:

Am căutat de curiozitate tu de ce nu ai făcut la fel.

| Gicalaur a răspuns:

Stati linistit nu s-a intamplat nimic.

| NotthePlaYer a răspuns:

Nu este nicio problemă. WPS vine de la Wireless Protected Setup și este opțiunea prin care tu îți poți conecta orice dispozitiv Wi-Fi la router fără a mai fi nevoită de parolă. Faptul că l-ai apăsat nu afectează cu nimic router-ul sau configurația acestuia. happy

| BCătălin91 explică (pentru NotthePlaYer):

Exact asta ma ingrijora, pentru ca in felul asta oricine isi poate conecta dispozitive sa foloseasca reteaua. Dar vad ca dupa ce am oprit si repornit routerul, ledul din dreptul la WPS este stins. Deci cred ca si-a dat singur disable cand am facut asta, cel putin asta sper.

| NotthePlaYer a răspuns (pentru BCătălin91):

Da, oricine ar putea dacă ar face conectarea prin același mod și în același timp, și trebuie să fie în raza de transmisie a routerului. Dar având în vedere că l-ați repornit, s-a anulat acel proces.