Întrebare recomandată | aleemariuss09 a întrebat:

Acum o luna si jumatate am achizitionat un laptop Sony Vaio model SVE151C11M. A mers foarte bine pana cand s-a blocat (in timpul unui joc) iar apoi cand l-am restartat mi-a aparut o eroare la windows: daca ii dau "launch startup" scrie "Windows is loading files" se incarca un sfert iar apoi apare " windows has encountered a problem communicating with a device connected to your computer. This error can be caused by unplugging a removable storage device such as an external USB drive while the device is in use, or by faulty hardware such as a hard drive or CD-ROM drive that is failing. Make sure any removable storage is properly connected and then restart your computer.
Status: 0xc00000e9
Info: An unexpected I/O error has occurred.", iar daca ii dau Start Windows Normaly imi apare imaginea cand se incarca Windows-ul si apoi ecranul negru.
Mentionez ca de la inceput se auzea un "zarnait" in interiorul carcasei dar nu am dat mare importanta pana cand a cedat de tot.
SO: Windows 7
Laptopul este inca in garantie si nu am umblat in el.
Va multumesc

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cel mai simplu -> click dreapta pe my computer > proprietati > advanced system settings > mergi pe tab-ul system protection > click pe > system restore > urmeaza pasii.
System Restore iti da timpul inapoi la o data anterioara problemei tale. Data o alegi tu din acea lista care iti apare la pasul 2 si trebuie aleasa inainte de a avea aceasta problema, de exemplu daca problema ai avut-o azi, alegi data de ieri sau cu 3-4-5 zile in urma (cand ai instalat ultimul program). Atentie: ultimul program o sa dispara si trebuie reinstalat.
Succes!

| CataC a răspuns:

Salut
Vez ca Sony are program de recover, daca reusesti sa pornesti si sa ajngi al el e perfect.
Daca nu mai proneste sub nicio forma, service.
BAfta

| Kattan a răspuns:

Cel mai sigur da o fuga in service cu el, si vezi ce-i cu sunetul din carcasa.

| introduaicinumele a răspuns:

Deci, sunetele care zici ca se aud din ele pot fi de la hard disk... s-ar putea sa aiba bad-uri.

Si daca zici ca s-a intamplat asta intr-un joc, s-ar putea sa fie de la caldura (jocul omoara GPU si CPU care se incalzesc foarte mult, la unele laptopuri se dezlipeste procesorul grafic de la caldura...).

Cand s-a intamplat asta, laptop-ul era tinut pe pat? Poate nu avea destula aerisire, cand te joci un joc mai puternic, ai putea sa-l pus pe birou cu o carte in colt ca sa stea putin ridicat.

Daca zici ca are garantie, du-l la garantie happy apoi daca ei nu vor sa ti-l schimbe, cauti pe internet soft-uri bootabile de pe CD care pot verifica HDD-ul, si eventual il schimbi.

| laptopnews a răspuns:

Daca este nou achizitionat, iti recomandam sa mergi la un service autorizat cu el! In felul acesta ii vei rezolva toate problemele! Succes!
http://laptopnews.ro/service-laptop-reparatii-laptop

| alexandruth a răspuns:

Incearca system restore, e cea mai buna varianta. Daca nu merge, incearca sa reinstalezi windowsul. happy