| Roctov a întrebat:

Am un laptop Dell latitude e6420 si de curand am intampinat o problema. Cand deschid laptopul, mi se incarca, dau pe start windows normally, dupacare se blocheaza, ecranul ramanand negru, iar dupa un timp apare eroarea
"windows has encountered a problem communicating with a device connected to your computer.
This error can be caused by unplugging a removable storage device such as an external usb device while the device is in use, or by faulty hardwere such as a hard drive or cd-rom drive that is failing. Make sure any removable storage is properly connected and then restart your computer.
If you continue to receive this error message, contact the hardwere manufacturer.
Status:0xc00000e9
Info: an unexpected I/O error has ocurred."... exista o posibilitate sa pot repara laptopul fara sa.l duc in service?

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Aceea eroare inseamna

Această eroare poate fi cauzată de deconectarea unui dispozitiv de stocare detașabil, cum ar fi un dispozitiv extern USB în timp ce dispozitivul este în uz sau de un hardware defect, cum ar fi un hard disk sau o unitate cd-rom care nu reușește. Asigurați-vă că toate dispozitivele de stocare detașabile sunt conectate corect, apoi reporniți computerul.

deci cel mai sigur verifici sa ai cablurile de la HDD, SSD conectate cum trebuie, verifica sa nu ai vreun pin rupt.

s-au posibil sa ai defecte de sectoare ale HDD-ului. exact unde este instalat windowsul si sa nu mai porneasca.
poti verifica la un prieten tot cu accelasi HDD. sunt programe de scanare HDD. s-au poti face o reinstalare totala a windowsului

1 răspuns:
| Vlad_Raicu_1996 a răspuns:

Verifica HDD-ul.