| Mirabela32 a întrebat:

Buna seara. Am o imprimanta Canon g 2415 care a inceput sa scoata doar verde ( paginile alb - negru mi le imprima verzi ). Care ar fi cauza?

1 răspuns:
| DonMoldo a răspuns:

Trebuie sa te uiti prin Printing Preferences nu stiu exact unde dar prin Color/Mono cred daca ti-n minte vezi poate nu mai are cartus.
Daca imprima verde curata contactele de la cartuse. Cu un servetel si alcool izopropilic sau apa calduta tamponeaza capul color pana pe servetel vei vedea cele 3 culori de baza bine conturate, cartusel negru idem, pus pe sevetel pana se vede conturul de la diuze negru perfect, daca este cazul mai poti sa-i "injectezi" 5 ml de cerneala neagra.
Cand spun "contactele de la cartuse" ma refer la acele puncte aurii de pe spatele cartusului - pe cit posibil nu atinge cu mina acele contate pentru ca te poti descarca electrostatic in cartus si pe cartus.