| Ematei4 a întrebat:

Imprimantă Canon nu mai imprimă pe negru după reîncărcare cu tuș. Aveți idee de ce? Mulțumesc.

8 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Orice imprimanta are niste functii de mentenanta. In functie de model, vei gasi "curatare cap de printare" sau spalare.
Mai este un aspect: partea metalica, ce face contact cu capul de printare nu trebuie atins cu mana, altfel nu mai imprima nimic, chiar daca e nou.
In cazul tau, fiind reincarcat, ori nu l-a incarcat cum trebuie, ori l-a atins din greseala cu mana, ori a fost incarcat de prea multe ori. Am patit si eu cu un cartus proaspat reincarcat care a printat doar cateva pagini.
Dar la tine cred ca cel mai util este sa cauti functiile de intretinere ale imprimantei si sa le rulezi pe toate.
Bafta!

| Ematei4 explică (pentru nashu40):

Mulțumesc. Am rezolvat tocmai așa. happy

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Probabil ca s-a infundat furtunul acela prin care trece tusul. Incearca sa verifici si sa apelezi la functia „curatare cap„ daca are asa ceva.

| Ematei4 explică (pentru Aasdfghj):

Da. Asta am făcut. Mulțumesc.

| Adrian5575 a răspuns:

Incearca sa faci o curatare a cartusului din functiile imprimantei, poate rezolvi asa. Sa citesti pe cartus daca nu cumva scrie ca este de unica folosinta, adica nu se reincarca. Chiar daca scrie pe el ca nu se reincarca, cei care se ocupa de asa ceva, tot le reincarca ca sa iti ia banii si poti sa ai noroc sa iti traga cateva foi sau sa nu mearga deloc. Imprimanta a recunoscut cartusul? Adica iti apare nivelul cartusului?

| Ematei4 explică (pentru Adrian5575):

Rezolvat. Mulțumesc.

| CiprianBombardierul69 a răspuns:

Ai bagat hartie?

| Ematei4 explică (pentru CiprianBombardierul69):

Eu nu prea glumesc... Chiar este o problemă. Îmi imprimă color dar nu și negru.