| Lora_6439 a întrebat:

Am o masina de spalat Daewoo cu bule (cred ca ii zice la aia cu capac deasupra) si mai devreme am spalat ceva si am uitat sa pun lenor. Dupa ce s-a oprit, i-am mai dat eu drumul o data pe clatire ca sa pot sa pun balsamul, insa cand s-a oprit, s-a oprit cu apa in ea. Evacuare vad ca nu exista si chiar nu stiu ce sa-i fac. Va rog mult sa imi spuneti ce sa-i fac sa evacueze. Mentionez ca este noua.

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hmm... din ce spui pare-se că ai dat peste cap programul.
Altă şansă decât să deschizi uşa forţat şi să evacuezi manual, nu cred că există.

| smartalogu a răspuns:

Draga mea, rezolvarea la problema ta e simpla. In partea stanga jos la masina de spalat ai un capacel. Deschidel. In spate-le lui e un filtru cu filet, care se scoate prin rotire la stanga. Roteste-l, scoate filtru. O sa curga f multa apa, asa ca ai grja unde se varsa. Apoi trage masina din priza, deschide cuva, ia-ti hainele de acolo, si gata. Nu uita sa pui filtru la loc si sa o inchizi. Mi s-a intamplat si mie de multe ori asta si stai linistita ca nu e problema grava. (App, eu sunt baiat :phee hee ).

| Roby67 a răspuns:

Pomparea este la ultima pozitie de la butonul de programare.

| Roby67 a răspuns:

Ultimul punct nu ultimul program.
http://www.wycom-public.com/......0%20D.pdf, pagina 11

| Lora_6439 explică:

M-am uitat in cartea tehnica dar nu spune nimic despre asta. Iar la ultima pozitie de la butonul de programare este "Spalari Rapide" si mai are cateva tipuri de spalari si atat. Ma gandeam sa-i dau pe stoarcere dar mi-e ca o stric de tot :-s

| Lora_6439 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Am gasit rezolvarea altfel: m-am riscat si am dat stoarcere... A evacuat apa si a stors si rufele. laughing

| PPGG a răspuns (pentru Lora_6439):

Defectul comun care impiedica stoarcerea si golirea la masinile de spalat automate cu incarcare pe sus, cum este DAEWOO NANO SILVER DWF-806, il reprezinta intrerupatorul de tip microswitch actionat de capac. Atunci cand acesta incepe sa se defecteze masina refuza uneori continuarea programului pentru ca nu primeste confirmarea inchiderii capacului, desi acesta este inchis. Se desface capacul superior din spate (un surub si restul "dintisori"de plastic) si se inlocuie intrerupatorul. Link-uri ajutatoare aveti aici:
http://momomhf.doorblog.jp/archives/1366911.html
http://elektrotanya.com/? q=showresult
http://elektrotanya.com/daewoo_c-wd1112ahx_d-wd1112ahxs.pdf/download.html
https://gersung.en.ec21.com/Micro_Switch--838866_838869.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi in cartea tehnica

| guly_8898 a răspuns:

Poi ai putea sa-i mai dai o data drumul de la inceput... zic eu.
Poate asa evacueaza. Daca nu evacueaza inseamna ca ai o problema tongue