| Nyk_NiCu_1997 a întrebat:

Bună seara, am o mica problema am si eu doua aerare condiționate si ele acum funcționează pe caldura acum, doar ca de multe orei se opresc din a mai da aer cald doar stau aprinse dar nu mai ventileza de loc aer tin sa menționez ca 1 din ele are luni de funcționare iar celălalt maxim 2 săptămânii cumparate de noi cu instalarea autorizata a magazinului de unde am cumpărat aerele, deci in princiu se oprește pur si simplu din a mai ventila caldura ambele fac la fel, careva sa ma ajute cu un sfat sau o părere,

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aerul conditionat are un termometru incorporat in el si cand ajunge la temperatura dorita in camera, asa cum a fost setata, se opreste si intra in stand by.
Este perfect nromal sa se intampla asta!
Cand scade temperatura din camera sub limita setata, reporneste singur!

| relian a răspuns:

Nu mai baga ce anume, nu mai baga caldura, sau nu mai baga aer in general?
Ce inseamna la tine sa ventileze caldura? Deci nu mai dau caldura, dar aerul tot circula, ventilatorul tot circula, pune in fata un servetel de ala de nas si o sa vezi ca va flutura.

Faptul ca nu mai baga cald, aia e ceva normal, pentru ca tu ai un heatpump.
Asta asa functioneaza, sa faca cald foloseste tot compresorul de afara, doar ca baga freonul cald la tine in unitatea aia din perete si scoate rece afara, deci exact invers de cum face vara rece.

Vara cand tu vrei aer rece, comprsorul baga la tine in unitatea aia rece si scoate afara cald, asta asa explicatie babeasca laughing

Ce se intampla acum? Compresorul pompeaza freon la presiuni f mari, ala se incalzeste, ajunge la tine in casa, ventilatorul ventileaza aer peste radiatorul ala din casa si asa ai tu caldura.

Ce se intampla in continuare.Aerul de la tine din casa preia caldura din acel radiator, care il ia de la acel freon cald, asa ca freonul devine rece si se duce afara.
Ciclu se reia si asa putij cate putin aerul tau din casa se face cald, iar freonul raceste unitatea aia de afara, din perete sau unde o ai tu montata.
La un mom dat se raceste atit de mult, incit ingheata, deci radiatorul ala de afara, la uniattea de afara ai si acolo un radiator, ala prinde bruma, incepe sa inghete.

Acolo ai si un sensor de temperatura, cand tem acelui radiator ajunge la stiu si eu minus 2-3 grade, doara zic nu mai stiu exact lka cate, computerul aparatului comuta pe invers, adica trimite rece inauntru si cald afara, pentru a dezgheta radiatorul de afara.

Dureaza stiu si eu cateva minute, nu stiu exact, poate 2-3 min maxim, se dezgeata radiatorul de afara si pleaca iar cald spre casa si rece afara.

Dar ventilatorul alas din casa trebuie sa continuie sa invirta aerul, altfel nu merge.
Nu stiu daca mini aparatele astea au si element electric, ma refer cele de la voi din RO, eu ce am desfacut nu aveau deloc element electric.
Au aparatele centalizate si un element electric, ala pleaca atunci cand aparatul comuta pe rece in casa pentru a dezgheta pe ala de afara, iar tu in casa sa nu simti 2 minute car baga aer rece, pleaca acel element electric si mai incalzeste nitel aerul, il simti asa la temp camerei.
Dar ce zic eu nu ai tu, al tau sigur nu are, tu in mom ala ar trebuie sa simti aerul ce este ventilat ori ca in camera ori nitel mai racoros, dar doara asa ammx 2-3 minute.

Asa functioneaza aparatele de awer conditionat cand vrei sa faca cald, altfel nu are cum face cald.
Deci nu-i nimic in neregula cu aparatele tale, stai linistit ca alea nu se strica mai niciodata, daca le cureti filtru la timp, daca cureti si pe ala de afara asa macar la 2-3 ani odata, si daca cei care au strins conectiile alea la tevi, au facut-o bine, atunci ai aparatele alea zeci de ani fara sa pateasca nimic.

Deci cum zic romanii ai aparat de aer conditionat cu pompa de caldura, asa se numesc.
Asa ca nu-ti fa probleme.Dar nu te astepta ca aparatul ala o sa faca caldura la orice temperatura, nici pomeneal. Daca tenmperatura scade la minus stiu si eu 10-15 grade la revedere, o sa se opreasca, nu mai este eficient, nu mai este economic.

Plus de asta nu te astepta ca fac alaea caldura de stai in chiloti laughing

| Yuoia a răspuns:

Ai aere, deci!
Aparatele de aer conditionat se opresc cand temperatura ajunge la cat ai setat. Dar nici nu merg non-stop. Ia observa tu, nu-si revin cand se raceste in camera?