| Adr_Andrei_1997_pUzp a întrebat:

Am o mică problemă la bateria externa. Ea are două mufe una de un amper iar cealaltă de 2 amperi iar pe mufa de 2 amperi am pus telefonul să se încarce și îmi spunea de genu "Disp. se incarca lent"." Pentru o încărcare mai rapid utilizați încărcătorul original. Este cumva o problema cu bateria externă căci am încercat cum mai multe cabluri USB și tot același lucru îl spune?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Cablul usb are 4 fire, 2 de curent si 2 de date. Unele telefoane nu se incarca la curentul maxim decat atunci cand primesc de la incarcator un semnal ca se pot incarca la curentul maxim. De exemplu, incarcatorul meu Samsung (in circuitul incarcatorului cele 2 contacte pentru date sunt unite intre ele) uneste cele 2 fire de date intre ele ca semnal pentru telefon sa se incarce la curentul maxim. E posibil sa existe si alte moduri de semnalizare. Daca bateria externa nu da un asemenea semnal sau daca cablul usb nu are toate cele 4 fire, atunci incarcarea se face la un curent mai mic de cateva sute de ma sau nu se face deloc. Depinde si de modelul telefonului ce semnal asteapta de la incarcator.
O varianta pe care am vazut-o pe net e modificarea cablului de incarcare: se sectioneaza putin un cablul usb si se unesc intre ele cele 2 fire de date, alb si verde care merg spre telefon, apoi se izoleaza. O solutie mai buna e unirea pinilor de date la mufa bateriei externe asa incat sa se poata folosi orice cablu usb nemodificat.
Nu se conecteaza telefonul cu cablul usb modificat la calculator intrucat exista riscul defectarii calculatorului. Cablul modificat se va folosi numai pentru incarcat. De aceea zic ca e mai buna varianta modificarii bateriei externe, pentru a inlatura posibilitatea folosirii gresite a cablului modificat.
http://youtu.be/-9-rfImR86g

http://youtu.be/jHRrnepF8aU

Vina trebuie sa fie a bateriei externe din moment ce nu a mers cu nici un cablu. Daca merge mai bine pe mufa de 1A, atunci e bine sa se foloseasca acea mufa in locul celei de 2A.
Este o aplicatie care da ceva informatii legate de curentul de incarcare - Ampere http://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere&hl=ro
Pentru masurarea curentului si a tensiunii de incarcare e bun ceva de genul: http://www.okazii.ro/......a188624460

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este din vina cablului usb cu care il conectezi in telefon, ci vina este a bateriei externe, acea baterie externă ne fiind originală normal ca are alt amperaj, o sa distrugi bateria telefonului, trebuie sa te duci la originale.ro sa i cumperi o baterie externă originală.

| iwefgOficiall a răspuns:

Daca la telefonul are ancarcarea pe 1 amper se va ancarca greu pe 2 sau an cel mai rau caz distrugi bateria.

| Adiav a răspuns:

Salut, depinde ce baterie externa ii,... daca ii de la ceva firma nu prea cunoscuta, e posibil sa fie brand chinezesc si sa nu incarce cu 2 amperi... Dar nu este vreo problema cu bateria, asa sunt construite.