| Valentin100 a întrebat:

Buna seara.

Am o problema foarte suparatoare si deranjanta la un computer, si dupa mai multe ore in care nu am reusit sa o rezolv singur, am decis sa va scriu, poate ma puteti ajuta.

Detin un PC AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+, motherboard ECS K8T890-A cu 1GB RAM, placa video Nvidia GeForce FX 5200.
Sistem operare WIN XP Professional SP3, cu majoritatea upgradeurilor instalate.

Mentiuni :
Toate driverele sunt instalate bine, cel putin in device manager totul apare perfect, fara conflict, semne exclamare cu galben.
De asemenea, am instalat Adobe Flash Player 15 ActiveX, Adobe Flash Player 16 NPAPI etc cat si un codec K-lite Codec Pack 10.9.0 Full.
Windows XP este proaspat instalat!

Problema : Orice video de pe youtube, 220.ro, etc (mentionez clar ca nu numai cu youtube am probleme) imi merge sacadat, daca dau full screen, merge si mai prost.

Cu toate browserele, adica IE8, GChrome, Mozilla imi merge sacadat, la fel.

V-as fi foarte recunoscator daca aveti o solutie.

Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Sistemul tau, desi functional, nu are cum sa faca fata cu tehnologia de azi. Si atunci, suntem nevoiti sa ne multumim cu ce avem. Clipurile si filmele pot avea calitate superioara (hd, full hd), iar aceste clipuri nu se pot viziona corect tocmai din cauza tehnologiei slabe detinute. Si eu lucrez pe un pc vechi si ma limitez la resursele lui. Plus ca daca viteza de la net e mica, fisierele video se vor vedea sacadat, chiar si fara fullscreen. Daca nu poti lua un sistem mai bun, ai putea sa faci upgrade care, chiar nerentabil, te va ajuta sa vezi imbunatatiri in unele aspecte. 1 gb ram e putin pentru cerintele de azi. Eu am 1.5 gb si un FX5500 si tot nu incarca cum pot pc-urile din prezent, mai performante.

| Valentin100 explică (pentru dannyel86):

Salut, In primul rand multumesc pentru raspuns.
Eu inteleg perfect unde bati, dar sincer nu cred ca problema mea este una de putere de calcul mica, cu toate ca sunt perfect de acord cu tine, puterea mea de calcul este mica comparativ cu ce exista pe piata in acest moment.
Totusi consider ca am suficienta putere de calcul pentru a vedea un film de pe youtube, cel putin eu cred 90% in acest moment. Sunt convins ca problema mea vine din alta parte. Cred ca, combinatia mea procesor + ram este ok pentru a vedea filmele de pe youtube.
Legat de ce ai punctat tu cu viteza de net iti pot spune :
Am net de la RCS, locuiesc in Bucuresti, p-ta Sudului, viteza maxima Fiberlink 1000, totusi aceasta viteza este limitata din pacate de o placa de retea de doar 100 Mbps.(care cred ca este mai mult decat suficienta pentru a vedea orice film de pe youtube etc)

Cred ca problema mea vine din alta parte, daca cineva are alta idee, multumesc anticipat.

| Valentin100 explică (pentru dannyel86):

Ca sa ma explic si mai mult, as mentiona ca am instalat Windows 7 pe 64 biti, si desi nu am reusit dupa 2 zile de chin sa gasesc un driver video, de data asta videoclipurile merg mult mai bine, adica cel putin cand nu sunt HD, imi merg destul de bine, sunetul nu se mai aude sacadat, imaginea nu mai este sacadata.
Deci e clar ca problema mea cu XP=ul nu era puterea de calcul mica, din moment ce acelasi PC pe Windows 7 (culmea fara driver video instalat) merge mult mai bine cu filmele pe youtube.

| dannyel86 a răspuns (pentru Valentin100):

Poate ca Windows 7 are implementate mai multe softuri de performanta decat Xp, dar asta nu inseamna ca Win7 utilizeaza resurse mai putine decat precedentul. Conteaza si ce versiune Xp ai avut, cate programe ai instalat etc. Configuratia hardware conteaza in mare masura, caci acelasi Xp, instalat pe doua sisteme diferite, se va misca diferit (asta am constatat eu; si e si normal sa se intample astfel). Ma bucur ca ai gasit solutia ideala si ca filmele se vad mai bine acum. (pe 64 biti, daca suporta, are mai multe avantaje; numai sa te tina Windows-ul si partea hardware). Spor la vizionari!

| Valentin100 explică (pentru dannyel86):

Mersi inca odata pentru raspuns.
Am avut XP professional, mai mult din pacate nu stiu in acest moment, iar programe erau foarte putine instalate, pentru ca abia il instalasem.
Din pacate cu windows 7 pe 64 biti a aparut o problema mare, care nu are rezolvare, adica nu am gasit un driver video pentru placa mea GeForce FX 5200.
(vezi cealalta intrebare a mea despre asta)
Asadar am decis sa instalez al 3-lea sistem de operare, adica windows Vista. Din pacate nici acesta nu a rezolvat problema initiala, adica videoclipurile se misca la fel sacadat, cam identic cu atunci cand aveam XP.
Asadar imi ramane ultima varianta, sa instalez al 4-lea sistem de operare, adica Windows 7 pe 32 biti. Daca nici asta nu va rezolva problema, inseamna ca ai avut dreptate in mare masura si computerul e prea slab si ramane ultima varianta la care m-am gandit, adica sa-l arunc pe geam happy

| dannyel86 a răspuns (pentru Valentin100):

Am cautat si eu drivere video pentru placa ta si site-ul oficial nu ofera o versiune pentru sisteme mai noi de Vista (din pacate). Sunt in aceeasi situatie, de aceea prefer Xp.
Incearca cu Win7 pe 32 biti si ai putea ramane la varianta asta, indiferent de rezultat, numai daca Xp nu ti se pare mai dinamic (ca si timp de reactie in navigare si aplicatii) decat Win7. Trebuie sa ne dam seama cand un sistem are resurse limitate. A cere prea mult de la el inseamna a-l forta, a-i scurta perioada de functionare. Si nu cred ca vrei asta. Eu il accept pe al meu asa cum este. Daca vreau mai mult, inseamna sa cumpar altul. Momentan raman cu "stra-stra-strabunicul" generatiilor din prezent. laughing (tehnologia 2003).