| dantiberiu a întrebat:

Buna seara, am o problema :tocmai am instalat sistemul de operare windows vista (de altfe un windows ce l-am mai avut) si m-am gandit sa fac o schimbare la partitii, schimbarea consta in creerea a inca unei partiti. Adica sa am lcdisk c, d, si ultima cea care am mai vrut sa o adaug adica lcdisk e. Dupa reformatare c d au aparut, iar e nu,,, dar problema e ca c are 90 gb si d tot la fel. cand eu am o memorie totala de 315 gb,... ce sa fac...sa imi iau spatiu inapoi fara sa il reformatez iar. in total am acum 180 in loc de 315. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Sau uita-te si prin Disk Management.

Click dreapta pe Computer-->Manage-->Disk Management.

S-ar putea sa reusesti sa iti aranjezi partitiile cum vrei doar de acolo, fara a instala alte programe. Vezi cum te descurci cu niste operatii precum Shrink, Extend etc.

" tocmai am instalat sistemul de operare windows vista (de altfel un windows ce l-am mai avut) "

si eu am avut Vista de cand a iesit, dar a fost doar de tranzitie pana sa iasa Windows 7, pe care ti-l recomand!

3 răspunsuri:
| MariuZ a răspuns:

Instaleaza-ti paragon partition magic. E manager de partitii. Bafta!

| vladix a răspuns:

Iti recomand http://www.pasionat.info/program-de-creat-partitii/. La mine a mers si sper sa mearga si la tine. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat