| cflori a întrebat:

Buna seara, Am un iphone 4s am facut update fara sa vreau aveam Orange inainte pe el cred ca avea jailbreak facut habar n-am ca l-am luat de la o fata.Si acum cand am sim-ul bagat apare asa " Only compatible sim cards from a supported carrier may be used to activate iphone.Please insert the SIM card that came with your Iphone or visit a supported carrier`s store to recive a replecement SIM car" ce pot sa fac? zice SIM not valid inainte mergea Orage.are Os.5.1.1 ceva de genul.

33 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Trebuie făcut jailbreak și apoi decodat. Nu este ceva ce poți face singură. Caută pe cineva care se pricepe și poate ți-l mai ieftin sau chiar gratis, că la un service te costă foarte mult.

| cflori explică (pentru 0rlando):

Ai totusi idee cam in jur de cat m-ar costa la un service?

| 0rlando a răspuns (pentru cflori):

Depinde de țara pe care este codat, dar în principiu peste 400 de lei.

| unknownn a răspuns (pentru 0rlando):

De fapt este ceva ce poti face singur(a).

| 0rlando a răspuns (pentru unknownn):

Eu pot, că am mai făcut, dar ea...

| valentino52 a răspuns (pentru 0rlando):

Si daca face jailbreak ce rezolva? Nu mai e cum era inainte cu Iphone 3g sau 3gs faceai unlock prin ultrasnow din cydia! Ai gevey sim in el? Cel mai probabil din cauza ca ai dat update la 5.1.1 ti s-a schimbat basebandul si nu mai este recunoscut de gevey sim deci rezolvarea ar fi : un unlock oficial depinde de reteaua in care e codat si costa cam 400, 500 de lei. Un alt gevey sim nu te mai ajuta pentru ca ti s-a schimbat basebandul care este relativ nou si inca nu s-au facut cartele gevey de decodare pentru basebandul asta nou de pe 5.1.1. Stiu ce vorbesc crede-ma. Intr-adevar exista decodarea cu SAM pentru care aveai nevoie de Jailbreak dar a fost oprita de catre Apple nu mai merge.

| cflori explică (pentru unknownn):

Ce pot face?

| 0rlando a răspuns (pentru valentino52):

Și cu un downgrade nu se rezolvă?

| valentino52 a răspuns (pentru cflori):

Uita-te in telefon la settings about si spune ce baseband ai

| valentino52 a răspuns (pentru 0rlando):

Din cate stiu pentru downgrade trebuia sa aiba salvate SHSH-urile si ma indoiesc ca le are...

| 0rlando a răspuns (pentru valentino52):

Se face, dar nu știe ea cum, asta este problema.
Orice este posibil, dar trebuie să ai niște cunoștințe.

| cflori explică (pentru unknownn):

Da mersi ma apuc de treaba pana ii dau de cap din cate am inteles costa mult si nu dau 500 sal decodez o sa-l vand si gata multumesc.

| valentino52 a răspuns (pentru unknownn):

Si dupa jailbreak ce face? Cum decodeaza telefonul? Sa faci jailbreak e usor downloadez Abshinthe, dezarhivezi, instalezi, conectezi telefonul, apesi jailbreak si isi face singur treaba in cateva minute.

| cflori explică (pentru 0rlando):

Salut,cum pot sa il faci? e al prietenului meu i-am pus cod de siguranta fara sa vreau l-a dus sa resoftat si nu a mai mers orage-ul...

| cflori explică (pentru valentino52):

2.0.12
e corect?

| 0rlando a răspuns (pentru cflori):

Ce tare laughing Chiar duminica trecută am resoftat un iPhone, exact din același motiv laughing
În primul rând ai nevoie de Cydia, iar pentru asta trebuie făcut jailbreak, apoi din Cydia se instalează pachetul de la ultrasn0w, care decodează telefonul automat. Dar până ajungi acolo este problema.

| valentino52 a răspuns (pentru unknownn):

Ultrasnow din cate stiu eu decodeaza doar Iphone-urile 3G si 3GS! Uite ce scrie in likul tau":In ceea ce priveste unlock-ul, situatia ramane in continuare neschimbata, Dev Team fiind deocamdata departe de a putea lansa o solutie de decodare pentru noi. Daca aveti un iPhone 4S, atunci cea mai recenta versiune a Gevey Ultra S va poate decoda dispozitivul indiferent de baseband, insa trebuie sa aveti foarte mare grija cand faceti achizitia. "
Deci degeaba ai jailbreak si downloadezi ultrasn0w pentru ca nu merge pe iphone 4S decodarea! Nu am idee cum a fost el decodat inainte din moment ce nu ne poate spune daca are gevey sim in el sau nu.

| 0rlando a răspuns (pentru valentino52):

E vechi articolul ăla. Cu un downgrade și cu un baseband de iPad, trebuie să meargă. Se decodează 4S-uri în fiecare zi, trebuie doar să știi cum să abordezi problema.

| unknownn a răspuns (pentru valentino52):

E destul de vechi postul ala, nu crezi?:"May 27, 2012"

| cflori explică (pentru 0rlando):

ActivationState: Unactivated
BasebandVersion: 2.0.12
BasebandChipId: 5898465
BasebandGoldCertId: 2
BluetoothAddress: d0:23:db:5e:6a:27
BuildVersion: 9B206
CPUArchitecture: armv7f
DeviceClass: iPhone
DeviceColor: white
DeviceName: iPhone
FirmwareVersion: iBoot-1219.62.15
HardwareModel: N94AP
ICCID: 8940101204130096907
IMEI: Confidential.
IMSI: Confidential
MLBSerialNumber: DQ514061HV9DQ5MB
MobileSubscriberCountryCode: 226
MobileSubscriberNetworkCode: 10
ModelNumber: MC920
PasswordProtected: False
ProductType: iPhone4, 1
ProductionSOC: True
ProductVersion: 5.1.1
ProtocolVersion: 2
ProximitySensorCalibration: CM
RegionInfo: LL/A
SIMStatus: kCTSIMSupportSIMStatusReady
SerialNumber: DNPGHF3QDTD0
SupportedDeviceFamilies: 1
TimeIntervalSince1970: 1340831657
TimeZone: Europe/Minsk
TimeZoneOffsetFromUTC: 10800
UniqueChipID: 627602742574
UniqueDeviceID: c620fb8e5f1e93f9f8aaf506d877ad035534b86f
Uses24HourClock: False
WiFiAddress: d0:23:db:5e:6a:26
BatteryIsCharging: True
BatteryCurrentCapacity: 100
Global Hotline: http://www.apple.com/support/contact/phone_contacts.html
Orlando daca te pricepi si Vand Ca merge Orange-ul zi-mi pretul :))
Ai si detaliile mai sus...

| valentino52 a răspuns (pentru 0rlando):

Ok nu ma contrazic dar explicami si mie de ce sa faca downgrade cu ce o ajuta? Basebandul probabil ramane acelasi neschimbat? Pentru jailbreak? Se poate jailbreak si pe 5.1.1 nu e asta vreo problema. Problema este ca i s-a schimbat Modem Firmware-ul, partea iOS-ului care se ocupa cu telefonia mobila.

| 0rlando a răspuns (pentru unknownn):

laughing Doar am presupus, nu m-am uitat. Dar oricum, merge resoftat și decodat, chiar dacă este mai greu.

| 0rlando a răspuns (pentru valentino52):

Ultima versiune de iOS, nu poate fi decodată în modul clasic, de asta am zis de downgrade. O versiune mai veche, rezolvă tot.

| 0rlando a răspuns (pentru cflori):

Nu știu dacă am timp, că durează ceva...
Ești din București?

| cflori explică (pentru 0rlando):

Da

| 0rlando a răspuns (pentru cflori):

Păi, atunci ar fi mai bine să discutăm pe privat ce și cum, dacă și când te pot ajuta.

| 0rlando a răspuns (pentru cflori):

Ai primit vreun mesaj de la mine? Că mie nu îmi confirmă trimiterea mesajului și nici nu apare în sentbox.

| cflori explică (pentru 0rlando):

N-am primit nimic.Mai incearca sau lasa-mi aici un id daca poti.

| Andruşcă a răspuns:

Telefonul era deblocat. Tu i-ai facut update si l-ai blocat la loc. Sa-l deblochezi din nou e cam mare bataia de cap...

Eu stiam ca ti-l pot debloca aia de la o firma de telefonie(Orange/cosmote/Vodafone) fara sa te complici cu service-uri si altele. Vezi ca se percepe o taxa, mai mica decat ti-ar cere aia la service si nici nu trebuie sa le dai telefonul.

| valentino52 a răspuns (pentru Andruşcă):

Depinde de reteaua in care e blocat. Daca e blocat pe Vodafone Romania costa doar 100 de lei. Daca e pe vreo retea din Anglia in jur de 500 de lei. Daca e pe Statele unite poate ajunge si la 800 de lei.

| sebifam a răspuns:

CATA bataie de cap:::::