| LouiseP a întrebat:

Am instalat soft-ul IOS 6 pe iphone 4 si mi-a aparut o eroare: Only compatible sim cards from a supported carrier may be used to activate iphone. Please insert the sim card that came with youe Iphone or visit a supported Carrier's store to receive a replacement sim card( din traducerea acestui text imi zica sa activez cartela si ca nu compatibila) ceee trebuie saaa facc ca sa imi mearga?

4 răspunsuri:
| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Lasand la o parte traducerea textului eu stiu ca Iphonul cere o cartela sim speciala acestuia care e mai mica decat ceea normala.

| LouiseP explică (pentru Lorena_Bala_1988):

Da gevey sim, il am....deci ce trebuie sa fac?

| valentino52 a răspuns (pentru LouiseP):

Nu va intelegi deloc. Ea se referea la micro sim care e clar ca il are e logic. gevey sim-ul e langa micro-sim ca sa decodeze telefonul trimitand semnale si pacalindu-l ca microsimul tau de Vodafone/Orange Romania e de fapt de verizon/at&t america sau Vodafone franta sau in ce retea o fi codat. Tu ai dat update de soft si automat ti s-a schimbat baseband-ul telefonului. Gevey sim-ul care il aveai putea decodat decat baseband-ul vechi. Nu esti primul care o pateste dar asa va trebuie daca umblati fara sa va informati inainte. Iti GARANTEZ ca nu ii mai poti face nimic telefonul nu mai poate fi folosit decat in reteaua in care e codat! Poti sa folosesti un program sa il activezi dar oricum nu o sa mai citeasca niciodata cartela ta decat daca ii faci decodare oficiala care e intre 2 milioane si 8 milioane deci mai bine iti iei altul nou.

| LouiseP explică (pentru valentino52):

L-am decodat, oricum mersi