| Tarcole5638 a întrebat:

Buna seara. As dori sa pun in camera un sistem audio pentru muzică, second hand. Ce ar trebui sa caut? La ce ar trebui sa ma uit cand cumpăr? Cum se conecteaza boxele intre ele? Dar subwooferul? Am nevoie de statie? Cum imi dau seama de compatibilitatea dintre ce urmeaza sa cumpăr? Explicati murâ-n gură, vă rog!

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Doar pentru muzica?
Muzica nu se asculta la sisteme cu subwoofer, ci la sisteme stereo (care au majoritatea suficient bass incat sa sune si hip-hop-ul bine).

Sistemele 5.1 si 7.1 sunt utile pentru filme si jocuri, dar strict pentru muzica, nu ajuta deloc, pentru ca sursele originale de muzica sunt trase stereo.

Totodata, la sistemele STEREO, ai de ales intre 2 variante:
1) sisteme ACTIVE, care au amplificator integrat intr-una dintre incinte (cea care se conecteaza la priza) (altfel spus - contin "statia")
Acestea vin cu cablurile si mufele necesare.
Cel putin cand sunt noi. Una dintre boxe are cablu de alimentare la priza, si in plus, mai exista un cablu de semnal ce leaga boxele intre ele (poate fi fix sau cu mufa, in functie de model).

2) sisteme PASIVE. Acestea au nevoie de 1 amplificator (statie).
La acestea trebuie sa ai grija ca mufa incintei/boxei sa fie identica cu mufa statiei de amplificare.
Boxele pasive le conectezi doar la statie, in cele 2 canale.
Exista mai multe variante de mufe: XLR, RCA, etc

Puterea boxelor pasive trebuie sa depaseasca cu aproximativ 25-35% puterea statiei de amplificare, respectiv puterea fiecarei boxe trebuie sa fie mai mare decat cat scoate un canal.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ar fi mult mai simplu sa spui ce buget ai,
cat e de mare camera
si ce fel de muzica asculti.

| carevaescu a răspuns:

Depinde de buget si sursa audio. Daca ai o sursa de înaltă calitate, atunci ar merita sa cumperi un sistem audio de înaltă calitate. Daca vrei sa asculti de pe telefon si nu ai un streaming service platit gen spotify/deezer, atunci as recomanda mai degraba un sistem stereo bluetooth.
Acum in perioada reducerilor e posibil sa gasesti ceva la un pret bun.
Daca ne dai ai mai multe detalii cum ar fi bugetul și sursa audio, îți putem recomanda ceva concret.

| KovacsB a răspuns:

Nu ai nevoie de sub decat in cazul in care iti cumperi niste boxe extrem de mici.
Exista posibilitatea ca un sistem sh ieftin sa se auda mai bine decat un sistem recent de 10 ori mai scump.
Doar ca idee gasesti amplificatoare stereo Nad, Arcam, Rega la cateva sute de lei si sunt foarte bine construite precum si boxe Tannoy, Rega, tot pe acolo.
Apoi un dac este esential ca sa poti asculta muzica de pe computer.
Nu recomand amplificatoarele cu prea multe functii.
Acum depinde ce buget ai, iti pot face o configuratie pe olx.