| BostanDaniel1974 a întrebat:

Buna seara, cam cate dispozitive poate sa duca un router wifi? Multumesc

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Raspuns scurt :
Nu exista numar maxim propriu-zis, dar performanta individuala scade cu cat exista mai multe dispozitive conectate. La 10-12 dispozitive conectate simultan ar trebui sa iti mearga decent.

Raspuns lung (mult jargon technic) :
Daca tin bine minte, un router are setat DHCP setat pentru adresele 192.168.N.2 -> 192.168.N.100, deci teoretic aproximativ 99 de dispozitive. Desigur, aceasta setare poate fi schimbata.

O retea de tip C (router standard) are ca subinet mask 255.255.255.0, deci un maxim de 256 ( inclusiv Routerul) in aceeasi retea.

O retea de tip B are ca subinet 255.255.0.0, deci un numar maxim de 65536 dispozitive in aceeasi retea.

O retea de tip A are un subinet 255.0.0.0, deci un numar maxim de 16777216 dispozitive in aceeasi retea.

Desigur, asta e doar teoretic. In practica nu poti conecta 16777216 de dispozitive la acelasi router.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Teoretic câteva sute. Dar lăținea de bandă (viteza de acces se împarte la numărul de conectări) scade considerabil. Prespunând că router-ul tău admite o viteză de 300Mbps împărțită la 100 conectări rezultă... ceva foarte puțin. Practic, 10 device-uri ar trebui să "meargă" acceptabil

Răspuns utilizator avertizat