| User257 a întrebat:

Bună seara care este cauza supraincălziri telefonului se poate strica ceva dacă se încălzește prea mult, telefonul care are răcire se mai poate supraincălzi, poți folosi telefonul în timp ce te joci.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu i se intâmplă nimic, doar se va descărca bateria rapid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateria care se uzează mai rapid decât de obicei, in rest sa arzi placa de baza, procesorul care funcționează mai lent și asa ai lag în joc. Si dacă are "răcire" se poate încălzi. Iar un telefon se încălzește din cauza acelor jocuri care necesita multe resurse si solicită foarte mult procesorul. Gen PUBG pe grafici HD în sus. Când se încălzește prea tare telefonul, acesta poate sa își dea restart singur. Această încălzire nu ar trebui sa creeze probleme grave, însă de multe ori se poate încălzi încât nu il poți tine în mână care cel mai probabil este o problema din fabrică.

Sa știi ca telefonul se încălzește și în funcție de temperatura din cameră. Am sesizat asta jucând call of Duty mobile vara pe timp de zi ( 58-60 grade procesor), noaptea 48 grade. 58-60 grade nu este o temperatura extremă, dar în schimb este una moderată suficient cât sa iti facă jocul sa funcționeze în lag, sa te ardă rău la degete sau bateria care o poți uza mai rapid decât de obicei. De aceea nici nu mai joc nimic pe telefon, practic am alte activități.

| floruits a răspuns:

Bună seara.

Cauza supraîncălzirii telefononul este din cauza multe aplicații active în fundal, dacă aplicații necesită foarte multă putere, dacă îți ții telefonul la temperaturi calde sau de la viruși.
Pentru rezolvarea acestei problemei, poți căuta pe internet!

"Se poate strica ceva? "
Da, se poate strica bateria telefonului, a unor piese.

"Telefonul care are răcire se mai poate supraincălzi? "
Normal, nu.

"Poți folosi telefonul în timp ce te joci?"
Da, poți să îți utiliezi telefonul când te joci
Uneori depinde de joc, dacă are putere mare, grafice etc.

| Aleeqq001 a răspuns:

Cred ca bateria în timp o sa ți se descarce tot mai repede dar nu e ok sa te joci cu el când e supraincalzit