| Teodora11 a întrebat:

Bună seara. Se poate folosi Haloperidol și la animale? Dacă da care este doza potrivită?

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Părerea mea este că orice medicament care este făcut pentru oameni poate fi folosit si la câini pisici si porci si alte animale
adica la majoritatea animalelor
doar că trebuie sa respecti cantitatea de substata activa / Kg corp

de exemplu să zicem că un om care are 100 Kg trebuie să mănânce 100 grame dintr-un medicament

acum o pisică sau un câine care are doar 1Kg câte grame va trebui să mănânce din acel medicament?
concluzia este că trebuie să mănânce 1 gram

cam la fel trebuie calculat
poti sa consideri ca medicamentul respectiv este facut pentru un om acare are 100 Kg
acum imparti doza care ar trebui sa o ia omul respectiv la 100
afli câte miligrame vine pe Kg corp
apoi imulțești cu câte Kg are animalul respectiv

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
Haloperidolul este doar pentru uz uman, la fel ca si celelalte medicamente pe care le cumparam din farmacie cu, sau fara reteta.
Daca ti-a fost retetat acest medicament, cred ca stii deja ca are destul de multe contraindicatii si posibile efecte adverse chiar si in cazul uzului uman.
Pentru caine, ai medic veterinar si farmacie veterinara.
Numai bine!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Întreabă medicul psihiatru.